Acı Biber Hapı Zayıflatıyor mu?

 Zayıflama haplarına kervanına en son katılan biber hapları insanlara kilo verdirdikleri iddiasındalar. Hem de bunu, fazladan hiçbir çabaya gerek olmadan, dilerseniz koltuğunuzda oturarak bile yapabileceğinizi vaat ediyorlar. Pekiyi biber hapı, acı biber hapı, kırmızı biber hapı gibi adlarla satışa sunulan bu hapların vaatleri ne kadar gerçekçi? Oturduğunuz yerde kilo vermenizi sağlamakla ilgili vaatleri ne kadar gerçekçi?

Biber haplarını anlamak için önce biberi anlamak gerekir. Bibere acılığını veren maddenin adı “capsaicin”dir. Bu, bibere acı tadını veren maddedir. Acı olmasının yanı sıra capsaicin, sindirildiğinde termojenik etki yaratır. Termojenik etki, bir besinin sindirildiğide, vücut ısısında artışa neden olmasına denir. Vücut sıcaklığını yüksek tutmak için harcanan enerji daha yüksek olacağından, harcanan enerji miktarında da artış olacağı düşünülür. İşte acı biber haplarının etken maddesi bu, capsaicin adlı maddedir. bodrum escort bayan

Genel inanış, biber yemenin sağlıklı olduğu yönünde olsa da, henüz bu konuda net bir fikir yok gibi görünüyor. Meksika’da yapılan bir araştırmada, kırmızı biber tüketmenin, mide kanseri olma olasılığını arttırdığı sonucuna varılırken, İtalya’da yapılan başka bir araştırma bunun tam aksi sonuca varmış. Capsaicin’in faydalı ve zararlı olduğu sonucuna varan çeşitli araştırma ve deneyler buluyor. Bu maddeyle ilgili kafa karışıklığı yaratabilecek asıl konu, maddenin tahriş edici özellikleri olması. Dolayısıyla kimi deneyler, zararlı olasılıkları, kimileriyse faydalı olanları gün yüzüne çıkarıyor.

Yemeğinizin üzerine atılan bir miktar baharattan bir zarar göreceğinizi düşünmek için bir neden yok ortada. Capsaicin’in mikrop öldürücü, hatta ağrı kesici özellikleri bile var; hatta Kanada’da, bu maddenin şeker hastalığının tedavisi için kullanılabilmesi yönünde araştırmalar yapılıyor. Fakat, özü çıkarılmış ve 50-60 tane biberin içindekine denk gelen miktarda Capsaicin’in sindirim sistemine ne yapabileceği, ayrıca araştırma gerektiren bir konu.

Capsaicin’in, vücut ısısını ve bazal metabolizmayı yükseltme potansiyeli var; fakat bu etki oldukça kısa süreli. Madde yutulduktan sonra, 1-2 saat içinde etkisini yitiriyor. Yani evet, bu haplar bazal metabolizmanızı biraz yükseltebilir; fakat gün boyunca, spor yapılmasa bile fazladan 200-300 kalori yakacak olduğu iddiasını ben pek gerçekçi bulmadım. Zaten aynı etkiyi, yarım saatlik hızlı tempo sabah koşusuyla da sağlayabilirsiniz.

Capsaicin denen bu maddenin, polislerin kullandığı biber gazı, göz yaşartıcı gaz ve biber spreylerinde de kullandığını hatırlatırsam, sanırım bu maddenin ne denli tahriş edici olduğu hakkında bir fikir verebilirim size. Biber yemek zararlıdır iddiasında değilim; ancak bu tip maddelerin, yoğunlaştırılmış bir şekilde yutulması uzun vadede sindirim sistemimize ne yapabilir? Bunu bilmek hakkımız. Faydaları oldukça fazla olsa da bu maddenin verebileceği zararlar da araştırılana ya da zararsız olduğu kanıtlanana kadar capsaicin’i, doğal kaynaklardan edinmek, en güvenli yol gibi görünüyor. O yüzden en iyisi, hele ki sindirim sisteminizde herhangi bir hassasiyet varsa, bu tür hapları kullanmadan önce bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmak.

Bazal metabolizma hızınızı yükseltmenin başka yolları da var. Yemeklerinize biraz biber serpiştirip, Capsaicin’den bu sayede faydalanmanız mümkün. Düzenli spor da yaparsanız, spor yaparken yaktığınız kalorilerin dışında, gün boyunca normalden daha fazla kalori yakarsınız.  O yüzden bol sporlu ve sağlık günler diliyorum.