ahşap kama kullanarak kütük yarma

Ahşap Kama Kullanarak Kütük Yarma

Kütükleri barınak inşa etmek gibi amaçlarla, kalas gibi kullanmak için ya da en basitinden ateş yakmak için küçültmeniz veya bölmeniz gerekebilir. Bu tür işlerde büyük kütükleri yarmak için özel olarak üretilmiş bir “balyoz balta” çok işinize yarayacaktır. Ancak bu aletlere sahip olmadığınız durumlarda aklınızı kullanarak akıllıca çözümlerle kütüğü yarabilirsiniz. Yarma kamaları büyük kütükleri yarmakta son derece etkili ve kullanışlı basit aletlerdir.

Bir ahşap yarma kama yapmak için tek yapmanız gereken, görece daha ufak bir odun parçasının ucunu yassıltıp sivriltmektir. Birkaç tane ahşap kama yaptıktan sonra bunları kullanarak baltanızla veya yarma baltanızla kütük üzerinde açtığınız yarıklara bu yarma kamalarını çakarak en büyük kütükleri bile yarabilirsiniz.

Büyük kütükleri yararken ve bölerken akılda tutulması gereken en önemli bilgi, kütüklerin liflerinin uzunlamasına ilerlediğidir. Dünyada lifleri enine gelişmiş hiçbir ağaç yoktur. Bu da kütükleri yararken boydan ilerlemeniz gerektiği anlamına gelir. Enine ilerlerseni kütüğü “kesersiniz”, boyuna ilerlerseniz de yararsınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da budaklardır. Budaklar iyi çelikten üretilmemiş ya da zayıf yapılı pala ve baltaların en büyük düşmanıdır. Ağacın cinsine göre, sert odunlu ağaçlar iyi baltalarda bile çentik yapabilir. Bu budaklar yarma sırasında da işi en zorlaştıran kısımlardır. Açtığınız yarık budakla kesişirse işinizi mutlaka zorlaştıracaktır.

Ahşap kamayla kütük yararken genel olarak aklınızda tutmanız gereken bir diğer nokta da kaba kuvvete değil kaldıraç, destek noktası ve manivela etkeni gibi fiziksel kurallara başvurmanızdır. İnsanın kaba kuvveti, bırakın bir kütüğü, biraz kalınca bir odunu bile yenmeye yetmez ama akılla koca bir ormanı bile denetim ve yönetim altına alabilir.

Özetle birkaç ahşap yarma kaması, bir balta veya yarma baltası ve biraz da deneyimle en okkalı kütükleri bile dize getirebilirsiniz. Tabii bu işi keyif olsun diye değil, bir amaca hizmet etmesi için yapmanızda fayda var. Ahşabı nitelikli bir ağacın kütük üretecek boyutlara gelmesinin on yıllar aldığını, doğadaki her eyleminizde aklınızda bulundurmanızı öneririm.

İsterseniz, ahşap kama ve yarma baltası kullanarak kütük yardığımız videomuzu da izleyebilirsiniz.

Ahşap Kamayla Kütük Yarma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir