Altın Çilek Nedir, Zararlı mıdır?

Altın çilek meyvesini bugünlerde sıkça duyuyor olmalısınız, altın çileğin zararları nelerdir, altın çileğin faydaları nelerdir, gibi soruların yanıtlarını EgzersizAntrenman’da bulacaksınız.

Altın Çilek Nedir?

Altın çilek, altın gibi bir renge sahip olan, tropikal bir meyvedir. Altın çilek, son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olmaya başlamıştır. Özellikle başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından kullanıldığı ortaya çıkınca popülerlik kazanmaya başlamıştır.

Altın çilek pürüzsüz, kolay sekil alan, parlak ve turuncu-sarı bir dış yüzeye sahiptir. Özü suludur ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda, lif oranının oldukça yüksek olduğu ortaya çıkan altın çilek, birçok sağlık sorununa karşı, çok güçlü bir yardımcı durumundadır.

Altın Çilek Faydaları

Altın çilek kilo vermeye, zayıflamaya yardımcıdır.

Kuvvetli bir yağ yakıcı olduğundan ötürü, özellikle göbek, basen bölgesine yerleşmiş yağları eritmede etkilidir.

Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcıdır.

Lif oranı oldukça yüksektir. (Ne kadar lif, o kadar zayıflama)

C vitamini oranı yüksektir.

Antioksidan ihtiva eder.

Aynı zamanda altın çilek kanı arındırır.

Altın çilek, görme sinirlerini yapılandırır.

Altın çileğin prostat ve boğaz ağrıları tedavilerinde olumlu etkileri vardır.

Altın Çilek Zararları

Altın çilek meyvesinin bildirilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır ve aşırı hızlı kilo kaybına neden olmadığından ötürü vücut çatlaklarına, tansiyon düşüklüğüne ve baş ağrısına sebep olmaz. Su kaybına neden olmamasından ötürü, geçici bir zayıflama ve bağırsaklara zarar verme durumu söz konusu değildir.

Her ne kadar şeker hastalığına çok iyi geldiği basında çokça yer almışsa da altın çilek meyvesi şeker hastalarına, tansiyon hastalarına, tiroit sorunu olanlara, kalp damar hastalarına, emziren veya hamile bayanlara önerilmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir