çeşitli antrenman bıçakları

Antrenman Bıçağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Antrenman bıçağı en basit tanımıyla antrenman yapmak için kullanılan bir bıçak cinsidir. Genelde kolluk kuvvetleri, özel kuvvetler ve askerlerin eğitimi sırasında kullanılır. Temel amacı güvenlik güçleri personeline yaranmadan ve hayatî tehlike yaratmadan bıçak kullanmayı öğretmek için kullanılır.

Antrenman Bıçağı Türleri

Antrenman Bıçağının başlıca iki cinsi vardır:

Elektrikli Antrenman Bıçağı (Shock Knife)

Shock Knife, şok bıçağı ya da antrenman bıçağı, Kanadalı polis memuru Jeff Quail tarafından icat edilmiş tescillenmiş ve markalaştırılmıştır. Bıçağın ağzı keskin değildir; bunun yerine kişiye elektrik şoku verecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu elektrik şoku sinir uçlarını uyararak gerçek bir bıçak yaralanmasına en yakın deneyimi yaratacak; bu sayede bıçakla yaralanma veya bıçaklı bir kavga sırasında oluşabilecek kaç ya da savaş (fight or flight) tepkisini, psikolojik ve fiziksel en gerçekçi şekilde yaşatabilecek şekilde ayarlanmıştır. Bu sayede eğitilen kişi gerçek bir yaralanmaya veya fiziksel hasara maruz kalmazken gerçek psikolojiye en yakın deneyimi yaşar.

Boyalı Antrenman Bıçağı

Boyalı antrenman bıçağı, ağzı kesici olmayan ve bunun yerine belirli bir baskı uygulandığında boya bırakan bir malzemeyle kaplıdır. Çoğu zaman kauçuk, plastik, ahşap gibi yumuşak, delici olmayan ve yaralama ihtimali az olan malzemelerden üretilir. Bu sayede eğitilen kişinin eğitimi bittiğinde boyanmış yerlere ve boyanın yoğunluğuna göre kişide oluşan yaralar tahmini olarak değerlendirilir. Elektrikli antrenman bıçağına kıyasla daha az gerçekçi bir deneyim sunar. Yine de gerçek bir yaralanma veya fiziksel hasar olmadan güvenlik personelinin eğitilmesi amacına belirli oranda hizmet eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir