ayi-bear-grylls

Ayı (Bear) Grylls Kimdir?

Bear Grylls ya da Türkçe adıyla Ayı Grylls bir survival uzmanıdır. Asıl adı Edward Michael Grylls’tir. 1974 yılında İngiltere’de politikacı bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi ve babasının aksine Grylls politikaya hiç ilgi duymamış ve izcilik, yelkenli gibi sporlara merak sarmıştır. Man vs. Wild (İnsan Doğaya Karşı) ve Utlimate Survival (İnanılmaz Kurtuluş) gibi televizyon programlarının sunucusudur. 35 yaşında İngiltere’nin Şef İzcisi olarak bu unvanı alan en genç kişi olmuştur.

Tabii bunlar, herhangi bir kaynakta Bear Grylls (Ayı Grylls) hakkında bulabileceğiniz klasik biyografik bilgiler. Ancak Ayı Grylls’i başka şekilde anlatmak daha doğru olacak. İnsan,  “Ayı” lakabını duyunca bu lakabı dağ tepe gezdiği, kendini ormanlara çöllere vurduğu için aldığını düşünüyor; ama bu lakap Bear Grylls’e, kendisi de antrenör olan kuzeni tarafından, daha bebekken verilmiş. Artık iri miydi, eski Türk efsanelerindeki kurt çocuklar gibi kıllı mıydı bilinmez; ama çocukluğundan beri extreme sporlara ve dağ – doğa sporlarına meraklı olan Grylls bu adın hakkını veriyor.

Grylls’in yaptığı tüm programların ana teması survival; yani hayatta kalmadır ve programları çoğunlukla Discovery Channel’da yayımlanır. En ünlü olan Man vs. Wild (İnsan Doğaya Karşı) programında Grylls, zorlu ve uç şartlara sahip çöl, orman, tundra gibi bir yere, yalnızca kıyafetleri ve en az sayıda aletle birlikte atılır. Yanına aldığı aletler arasında hep yanında taşıdığı Gerber marka av bıçağı ve çakmak taşı vardır. Bazen duruma göre su matarası, sırt çantası veya paraşüt ipi (paracord) de taşır. Programda izleyicilere, içinde bulunduğu bölgede hayatta kalmakla ilgili bilgileri verip bunları uygularken en kısa zamanda medeniyete ulaşmaya çalışmaktadır.

Ünlülerle birlikte doğaya açılarak survival (hayatta kalma) tekniklerini gösterdiği, Running Wild with Bear Grylls (Ayı Grylls’le Vahşileşmek) programınınsa en önemli konuğu Amerikan başkanı Barrack Obama’dır. Grylls, başkanla birlikte biraz trekking yaptığı ve Alaska’nın dağlarında birlikte selfie çektiği bu bölümle büyük ilgi uyandırmıştır.

ayi-Grylls-ve-Obamaayı grylls ve obama balık yiyor

ayı grylls ve ben stiller

Programında seyircilerine bilgi verebilmek için çok zorlu şartlara katlanan Grylls, böcek yemek, eliyle kedibalığı avlamak, kendi idrarını içmek, su bulamayınca kendine lavman yaparak deyiş yerindeyse anüsünden su içmek de dâhil (temiz su bulunamadığında kirlenmiş suyu vücuda alıp zehirlenmemek için uygulanan bir yöntem) oldukça uç, izleyeni hayrete düşüren, şaşırtan ve çoğu zamanda “Ulan acaba ben aynı durumda kalsam yapabilir miydim?” diye sordurtan uygulamalar yapmaktadır.

ayı grylls yılan yiyor

Doğa temalı programlarının yanında, “Urban Survival” adlı bir seri program yaparak, gaspa uğramaktan saldırıya uğramaya, depremde göçük altında mahsur kalmaktan yanan bir binada kalmaya kadar çeşitli durumlarda şehir ortamında nasıl hayatta kalınabileceğini göstermiştir.

Bear Grylls programını yaparken kendini takip eden bir kameraman ve izleyicilerin hiç görmediği bir sağlık ve başka bir survival uzmanı da kendisine eşlik etmektedir. Bu nedenle yurdumuz izleyicisi tarafından “numara lan bu!” şeklinde eleştiriler alabilmektedir. Özellikle Türkiye’de Kapadokya’ya geldiği ve gece donma tehlikesi yaşadığı bölümün ardından yapılan “yav biz de gittik oralara o kadar soğuk deeldi” gibi yorumlar birer “inci”dir. Bu tür değerlendirmeleri yapanları Peribacaları’nın ıssızlığında tek başına bir kış gecesi geçirmeye davet ederek ekliyoruz; programın başında bir uyarıyla belirtildiği gibi, programda yapılan; biz uygulamalı görelim, öğrenelim ve o durumları bizzat yaşayan bir insanın yorumlarıyla dinleyelim diye bunları göstermektir. Grylls’in doğada mahsur kaldığı gibi bir iddia yoktur. Zaten adamı götürüp helikopterle oraya atıyorlar!

Ayı Grylls, yaptığı birçok hayır işinin yanında, RNLI’nın da gönül elçisidir. Yani RNLI’nın amaçları, varlığı, bağış toplaması vs gibi konularda ününü ve etkisini de kullanarak gönüllü olarak kamuoyu yaratmaya ve halkı bilinçlendirmeye çalışmaktadır. RNLI, yani Royal National Lifeboat Institution, Türkçe’ye Ulusal Kraliyet Cankurtaran Botu Derneği olarak çevrilebilir. Bu kurum kendini denizde, sellerde, su yüzünden ortaya çıkan tüm tehlikelerde hayat kurtarmaya adamış bir kurumdur. Birleşik Krallık’ta bu alanda faaliyet gösteren en büyük kuruluştur.

Ayı Grylls bu derneğin bir tatbikatına katılmak istemiş ve Wales’ın kuzey kıyıları açıklarındaki kayalıklarda bir kurtarma operasyonu yapmak isteyip istemediklerini sorar. Dernek de daha önce birçok tatbikatlarına katılmış olan Grylls’in bu teklifini kabul eder. Ancak oraya vardıklarında kayalıkların üzerine bekleyenin Ayı Grylls değil, onun en büyük oğlu Jesse olduğunu görürler. Kurtarma ekibi bölgeye vardığında şaşkınlıktan herkesin dili tutulur. Ayı Grylss’in, oğlunun, gel git tehlikesi altındaki, tekne ve küçük gemileri batırmasıyla ünlü kayalıklarda kurtarılmayı beklerkenki resmini twitterdan paylaşmasıysa olayın üzerine tuz biber eker. Özetle çocukcağız kurtarılır, kimseye bir zarar gelmez, ama Grylls’in çocuklarına yaklaşımı eleştrilir.

Grylls’se eleştirilere dik bir duruşla karşılık verir ve çocuklarının zarar görmesini kesinlikle istemediğini ama onları hayatın tehlikelerine hazırlamak uğruna her şeyi göze alacağını belirtir. Ek olarak, günümüz çocukları için en büyük tehlikenin, onları her şeyden korumaya çalışarak kendilerini korumayı öğrenmelerine engel olan anne babaları olduğu fikrini beyan eder. Bu Bear Grylls’in çocuklarına davranışıyla ilgili aldığı ilk eleştiri değil, ancak bir konuya hayatını adayan ve kafayı takan herkes gibi Grylls’in de işin ucunu biraz kaçırdığı söylenebilecek olsa da bence günümüz anne babalarının tutumuyla ilgili yorumuna katılmamak elde değil.

Amerika’da ünlü av bıçakları, survival malzemeleri ve dağ–doğa sporları malzemeleri üreten bir firma olan Gerber firması Ayı Grylls’in sponsorudur. Hatta Bear Grylls adıyla tamamen ona özel ve ayrı bir ürün serisi vardır.

Özetle Ayı Grylls bir survival uzmanıdır. Görünüşe göre; eline bir av bıçağı verip dünyanın neresine atsanız sağ çıkabilecek potansiyelde bir adamdır. Ayı b*kunun içinden armut bulup suda yıkayıp yiyebilecek bir mideye sahiptir! Çölde kum fırtınasından sağ çıkmak için deve cesedi bulup iç organlarını çıkartıp içinde saklanacak kadar da gözü karadır.

Kendi adıma ben çatır çutur çekirge yiyemeyeceğime karar versem de bu survival efsanesini taktir ve takip etmekten kendimi alamadığımı itiraf etmeliyim. Ayı Grylls’in programları insanın aslında ne kadar kırılgan, doğa karşısında ne kadar zayıf ve güçsüz olduğunu; ama aynı zamanda ne kadar dirençli, yaratıcı esnek ve uyumlu olabileceğini gösteriyor ve insanlık olarak doğadan ne kadar koptuğumuzun farkına varmamızı sağlıyor.

Ayı Grylls ve Barrack Obama’nın Birlikte Çektikleri Running Wild with Bear Grylls Videosunu Buradan İzleyebilirsiniz.

Hayatta Kalma (Survival) Uzmanı Ayı (Bear) Grylss’in Kitapları

Ayı Grylls artık günümüzde bir marka hâline gelmiş durumda. Hayatta kalma uzmanlığı dolayısıyla kazandığı ve alanını genişletmeyi başardığı bu şöhret kendisinin eleştirilere de maruz kalmasına sebep oluyor. Belirli ve küçük bir kitleye hitap eden ve onlar tarafından bilinen bazı uzmanların aksine Ayı Grylls günümüzde ortalama bir film yıldızı veya şarkıcıdan çok daha fazla şöhrete sahip; bu da içine kapanık ve gizliliğe, takip edilemezliğe ve özel hayata çok önem veren hayatta kalmacılar (survivalist) topluluğu tarafından hor görülmesine neden oluyor. Oysaki bu şöhretin bazı faydaları da var. Ayı Grylls de bunlara odaklandığını ve hedefinin bunlar olduğunu iddia ediyor. İddiası samimi midir değil midir? Kendi bileceği mesele. Ancak Ayı Grylls’in kendi iddia ettiği gibi hayatta kalma zanaatını birçok kişiye duyurduğu ve sevdirdiği ortada. Bu sırada hatrı sayılır bir servet etmiş olabilir. Kazanmak, çalışanın hakkıdır; gözümüz yok. Zaten aileden servet sahibi olan Ayı Grylls’in paraya ihtiyacı olması ihtimali de biraz düşük. Her neyse. Gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına. Ayı Grylls’in şu anda 80’den fazla kitabı bulunuyor. Bunlar arasında kendi yazdığı teknik kitaplardan karikatür kitaplarına, otobiyografiden çocuklar için boyama kitaplarına ve romanlara kadar birçok türde sınıflandırılabilecek kitaplar bulunmakta. Bunlardan birkaçını aşağıda listeliyoruz. Bu kitapların kimileri Türkçeye çevrilmiş kimileri de çevrilmemiştir. Türkçesi olmayan kitaplar asıl dilindeki adlarıyla listelenmiştir.

 • Çamur, Ter ve Gözyaşı: Kendi Kaleminden Bear Grylls’in Yaşam Hikayesi 13 Ocak 2018
 • Hayatta Kalma Kılavuzu: Güçlüklerden beslenip karakterinizi geliştirerek hedeflerinize nasıl ulaşırsınız? 9 Haziran 2017
 • Meleklerin Ateşi 7 Şubat 2017
 • Kaplan İzleri – Mission Survival 8 Ağustos 2018
 • Living Wild: The Ultimate Guide to Scouting and Fieldcraft 27 Mayıs 2010
 • Bear Grylls Great Outdoor Adventures: An Extreme Guide to the Best Outdoor Pursuits 7 Mayıs 2009
 • Bear Grylls Survival Skills: Expedition Planning 6 Eylül 2018
 • Bear Grylls Survival Skills: Exercise 6 Eylül 2018
 • Bear Grylls Survival Skills: Firecraft & Campfire Cooking 6 Eylül 2018
 • Bear Grylls Survival Skills: Nutrition 6 Eylül 2018
 • Bear Grylls Epic Adventures Series – Epic Climbs 7 Eylül 2017
 • Bear Grylls Survival Skills: Mountains 8 Mart 2018
 • Bear Grylls Survival Skills: First Aid 7 Eylül 2017
 • Bear Grylls Survival Skills Handbook: Knots 9 Mart 2017
 • Bear Grylls: The Hunt 31 Mayıs 2018
 • Your Life – Train For It 2 Haziran 2014
 • How to Stay Alive : The Ultimate Survival Guide for Any Situation 2 Kasım 2017
 • True Grit Junior Edition 9 Ekim 2014
 • Extreme Food – What to eat when your life depends on it… 30 Temmuz 2015
 • Facing Up: A Remarkable Journey to the Summit of Mount Everest 23 Mart 2001
 • Rize’nin Ardeşen ilçesi il merkezine 45 km uzaklıktadır. Ardeşen 1 belde, 42 köy ve 28 mahalleden oluşmaktadır. Ardeşen 10 kilometre kıyı uzunluğuna sahip bir sahil ilçesidir. İklim olarak Doğu Karadeniz iklimi görülür yani her manisa escort bayan mevsim bol yağışlıdır. Hava sıcaklığı 15 derece dolaylarındadır. Kıyı kesimden ilçenin iç kesimlerine doğru gidildikçe daha sert bir iklim koşullarıyla karşılaşmanız mümkündür. Ardeşen topraklarının yarıya yakını ormanlık alandır. Ormanlık alanların % de 10’u tarıma elverişlidir. Ardeşen topraklarında halkın geçim kaynağı genellikle tarımdır. İlçede yetiştirilen tarım ürünleri çay, fındık, mısır ve kividir. Özellikle mersin escort bayan ilçedeki halk geçimini çay üretiminden sağlamaktadır. İlçede yapılan hayvancılık ise sadece ilçe halkının günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. İlçede bulunan Asilsan silah üretme fabrikası ilk özel silah fabrikası olma özelliğine sahiptir. İlçenin en büyük deresi olan Fırtına Deresi’nde muş escort bayan rafting sporu yapılmakta, özellikle bölgeye bu su sporunu yapmaya gelen çok sayıda turist bulunmaktadır. Nüfus olarak Rize’nin ikinci en kalabalık ilçesi konumundadır. İlçe halkının etnik yapısı genellikle Lazlar ve Hemşinlilerden oluşmaktadır. İlçede 1 halk eğitim merkezi, 1 öğretmen evi, 2 anaokulu, 10 ilkokul, 7 ortaokul, 8 lise ve 1 meslek yüksek okulu bulunmaktadır. Ardeşen ilçesinde özel sağlık kuruluşlarının dışında 3 aile sağlık merkezi bulunmaktadır. İlçede ordu escort bayan ayrıca Kaçkar devlet hastanesi de hizmet vermektedir. Rize’nin Ardeşen ilçesinin tarihçesi 1846 yılına dayanmaktadır. İlçenin adı ilk kez bir kaynakta bu tarihte geçmektedir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Ruslar tarafından yönetilen Ardeşen ilçemiz Kurtuluş Savaşımızın başarıyla sex hikayeleri sonuçlanması üzerine Rusların bölgeden çekilmesiyle tekrar Türk yönetimine katılmıştır. Önceleri Rize’nin Pazar ilçesine bağlı olan Ardeşen 1953’te ilçe olmuştur. Tarihi eser olarak ilçede cami, kilise, kemer köprü, ve ev çeşitleri bulunmaktadır. İlçe halkı ve yakın çevredeki illerde yaşayan vatandaşlar için en önemli yapıt ise ilçede bulunan Süleyman Dede Türbesidir. Süleyman Dede Türbesi sayesinde her yıl çok sayıda vatandaş Ardeşen ilçesini ziyaret etmektedir. Sakarya ilinin bir ilçesi olan Adapazarı İstanbul’a yakın mesafede bulunan yeşil bitki örtüsü ağırlıkta, yağışlı bir ilçemizdir. İstanbul’a yakın olduğu için ulaşım sorunu yoktur, her yere ulaşım kolaydır. Bizanslıların ve Britanyalıların tarihte bu bölgede yaşadıkları söylenmektedir ve Beşköprü (Sangarios Köprüsü) ‘nü Bizans imparatoru II. Jüstiyanus’un yaptırdığı bilinmektedir. Adapazarı ilçesinin geçim kaynağını büyük ölçüde otomobil endüstrisi ile sağlamaktadır. En büyük otomobil ve otomobil yan sanayi fabrikaları bu ilçededir. Otomotiv rize escort sanayinden başka fındık, şeker, ipek, yağ ve kereste endüstrisi ile de geçim kaynağı oluşturulmaktadır. Adapazarı nüfusu 2013 yılı verilerine göre 259.516 kişiden oluşmaktadır. Adapazarı’nın kendine has güzel yemekleri vardır; yoğurtlu Adapazarı ıslaması, Adapazarı ıslama köftesi, yoğurtlu Adapazarı ıslama köftesi, Epişips, Dartı, Biryan, Keşkek, Ezme fasulye, Pazı tavası, Kara lahana, Uhut, Abhaz peyniri, Abhaz tatlısı, İncir uyuşturması gibi çeşitli özel yemekleri vardır. Herkes tarafından bilinen ve Adapazarı deyince ilk akla gelen yemeği Islama Köftesidir.