Besin Değeri ve Kalori Hesaplayıcı

Diyet yaparken yiyeceklerin kalori değerini bilmek önemlidir. Günlük kalori ihtiyacınızı hesapladıktan sonra, gün boyunca yediğiniz yiyeceklerin kalori değerlerini hesaplayarak kilo denetimi konusunda hangi noktada olduğunu daha iyi hesaplayabilirsiniz.

Diyet yaparken gıda tüketiminizde kısıtlamaya gideceğiniz için yiyeceklerin besin değerlerini bilmeniz de önemlidir. Böylece günlük protein ihtiyacı, vitamin ihtiyacı, mineral ihtiyacı gibi gereksinimlerin hangilerini ne kadar karşıladığınızı da anlayabilirsiniz. Besin kalori hesaplamak bu nedenle önemlidir. Ayrıca besinlerin kalorisini hesaplama işlemini sık sık yaparak yiyeceklerin kalorisiyle ilgili genel bir algınız da oluşur. Böylece çok kalorili ve az kalorili yiyecekleri hesaplayıcı kullanmadan ya da yiyeceklerin kalori cetveli gibi gereçlere ihtiyaç duymadan algılamaya başlayabilirsiniz.

Besin Değeri ve Kalori Hesaplayıcı Nasıl Kullanılır?

Besin değeri ve kalori ihtiyacı hesaplayıcımız İngilizcedir; fakat İngilizce bilmeyenlerin endişelenmesini gerektirecek bir durum yok. Kalori hesaplayıcının kullanımı son derece basittir. Üstteki kutucuğa miktar, alttaki kutucuğa da besin ve kalori değerlerini öğrenmek istediğiniz gıdanın adını yazmalısınız. Ardından “submit” düğmesine bastığınızda yiyeceğin besin değerleri ve kalorisi dökümü karşınıza çıkacaktır.

Kalori hesaplayıcıyı kullanmanızı kolaylaştırmak için başlıca yiyecek ve gıdaların adlarını ve İngilizce karşılıklarını alttaki tabloda bulabilirsiniz. CTRL + F düğmeleriyle arama yaparsanız işlem daha da kolaylaşır. Eğer arayıp da bulamadığınız bir gıda olursa yorumlar kısmına yazarsanız, tabloya eklemeye veya yardımcı olmaya çalışırız. Besin değeri ve kalori hesaplayıcının size faydalı olacağını umarız.