Bıçak Çelikleri: AUS Serisi Çelikler

Bıçak çelikleri arasında paslanmaz çelik türlerinden biri olan AUS serisi çelikler bir Japon çelik üreticisi olan Aichi Steel Corporation (Aichi Çelik Şirketi) tarafından üretilmiş çeliklerdir. Toyota Otomotiv Grubunun bir şirketi olan Aichi Çelik Şirketi Toyota farbrikalarının ihtiyaç durduğu çelik, sac, makas, helezon gibi çelik parçaların %40’ını üretmektedir.

AUS serisi çelikler 400 serisi çeliklerin daha az maliyetle üretilmesine rağmen performansı, yani nitelikleri daha üstün olan bir çeşididir. Bıçarklarda en yaygın olarak kullanılan üç tür AUS serisi çelik vardır. Bunlar AUS 6, 8 ve AUS 10 çeliklerdir.

AUS serisi çeliklerin 400 serisi çeliklere kıyasla en büyük farkı, alaşıma eklenen vanadyumdur. Vanadyum, bu çelikten üretilen bıçakların daha iyi ağız tutmasını sağlarken çeliğin bükülme direncini ve bileme kolaylığını da arttırmaktadır.

AUS serisi çeliklerin türlerinde eğer rakamdan sonra bir A harfi bulunuyorsa bu aynı çeliğin “annealed” yani tavlanmış olduğu anlamına gelir. Yani AUS-6A aynı özelliklere sahip AUS-6 çeliğinin tavlanmış hâlidir. Alaşım içindeki maddeler açısından bu iki çelik aynı olsa da tavlanmış olmasından ötürü sonunda A harfi bulunan AUS serisi çelikler kendi eş değerlerinden daha üstün niteliklere sahiptir.

AUS-6 veya AUS-6A çelik:

440 A çeliğe yakın niteliklerde bir çeliktir. %0.65 oranında karbon içerir. Ucuz bir çelik olduğu için ucuz bıçak üreten firmalar tarafından veya ucuz bıçak modelleri için tercih edilir. AUS-6 çeliği 420J ile kıyaslayanlar da çoktur. AUS-6 ve 6A çeliklerden üretilen bıçaklar 440 A çelikten üretilenlere kıyasla biraz daha iyi ağız tutar.

AUS-8 veya AUS-8A çelik:

AUS-8 ve 8A 440 B çeliğin geliştirilmişi olarak değerlendirilir. %0.75 karbon içerir. AUS-8 çelik, 440 B çelikle sıkça kıyaslanmaktadır ve üreticisi tarafından bu çeliğin geliştirilmişi ve daha düşük maliyetlisi olarak sunulmaktadır.

AUS-8 ve 8A çeliği 440 serisi çeliklerin en üstünü kabul edilen 440 C çeliğin yerine kullanan firmalar da bulunmaktadır. Özellikle Cold Steel ve SOG Knives firmaları bu çeliği çok sık kullanmaktadır.

AUS-10 veya AUS 10A çelik:

AUS-10 çelik yukarıda bahsettiğimiz gibi 400 serisi çeliklerin en üstünü olan 440 C çeliğin daha düşük maliyetli eş değeri olarak üretilmiştir. %1.1 karbon içeriğine sahip olan AUS-10 ve 10A çeliklerin krom içeriği 440 C çeliğe göre daha düşük, vanadyum içeriğiyse bu çeliğe kıyasla daha yüksektir. Yapılan bu değişiklikler 440 C çelikle kıyaslandığında AUS-10 çeliği pasa karşı biraz daha zayıf hâle getirirken bükülme direncinin daha yüksek olmasını sağlar.

AUS-10 çelik AUS-10A hâlindeyse, yani güzelce tavlanmışsa son derece yüksek performans gösterir. Spyderco isimli bıçak üreticisi bu çeliği çok kullanan firmalardan biridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir