Bıçak Üretiminde Kullanılan Çelik Türleri: 400 Serisi Çelikler

Bıçak üretiminde kullanılan paslanmaz bir çelik türüdür. Sınıflandırması 400 ve türevi rakalmlarla ilerlediği için 400 serisi çelikler olarak bilinir. Piyasaya ilk çıktığı zamanlarda oldukça pahalı ve yüksek teknoloji çelik türleri arasında sayılan bu çelik günümüzde görece daha yaygın ve düşük maliyetli olmasına rağmen hâlâ hem fiyat he de kalite bakımından üst orta sınıf bıçak çelikleri arasında sayılmaktadır. 400 serisi bıçak çeliklerinden bazıları son derece yüksek nitelikli ve dayanıklıdır. Bakım gerektirmez; paslanma, oksitlenme gibi durumlara karşı çok yüksek direnç gösterir.

410, 416, 420 ve 440 çelik şeklinde çeşitleri olan bu çelikler arasında en yaygını 440 çeliktir. 440 çeliğin de 440A çelik, 440B çelik ve 440C çelik şeklinde tipleri vardır. 440C çelik 80’li yıllarda çelik sanayiinin Ferrari’si olarak biliniyordu.

Yüksek standart çelik sayılan bu çelik türü; paslanmaz, kolay bilenir, belli oranda esneklik sağlar, çok geniş bir kullanım alanı vardır; sertliğine kıyasla çok kırılgan değildir. El baltasından, av bıçağına, katlanır çakıdan palaya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılabilir ve yüksek performans sağlar. 440 çelikler içinde en yüksek standartlarda olanı ise 440C tipi çeliktir. 440C çelik, dikkatli bir tavlama ve su verme işleminin ardından Rockwell ölçeğinde 60, 61 gibi seviyelere kadar sertleşebilmektedir. Bununla birlikte esnekliğini de belli oranda korumaktadır. Bu nedenle belli yıllara kadar, sertliği yüksek çeliklerin, özellikle de paslanmaz çeliklerin kullanılamadığı birçok alanda kullanılmıştır ve uzun yıllar boyunca “paslanmaz” olarak sınıflandırılan çelikler içinde en sağlamlarından biri olma unvanını korumuştur. Fakat 440 çeliğin diğer cinsleri bu üstün özellikleri göstermez.

Eğer aldığınız ürün yalnızca 440 damgalıysa bu çelik muhtemelen 440 çeliğin ucuz ve niteliksiz cinsi olan 440A veya 440B’dir. 440 serisi çelikten yapılmış bir çakı, av bıçağı, kamp bıçağı ya da pala alıyorsanız mutlaka ve mutlaka üzerinde 440C damgası arayın.

Diğer çelik türleriyle ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayıp Av Bıçakları, Çakı ve Palalarda Kullanılan Çelik Türleri yazımızı incelebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir