Bıçak Üretiminde Kullanılan Çelikler: Crucible CPM S30V®

Bıçak çeliklerinden biri olan sadece paslanmaz çelik türlerinden biri değil aynı zamanda ileri teknoloji çelik türlerinden olan bu bıçak çeliği ülkemizde son derece az ve nadiren bulunur. Bunun nedenlerinden birinin fiyatı olması muhtemeldir. Son derece pahalı olan bu çelik fiyatının yüksek olmasından dolayı yalnızca küçük boyutlu bıçaklarda tercih edilir ve bu küçük boyutlu bıçakların fiyatları bile birkaç yüz dolardan başlamaktadır.

Crucible S30V, Crucible adındaki bir Amerikan metalürji firması tarafından geliştirilmiş bir çelik türüdür. Aslında var olan, piyasada kullanılan, S30V adlı yüksek kalite bir çelik türünün üzerinde oyanama yapılarak daha da  geliştirilmiş hâlidir. Çok üst seviye çelikler arasındaki Crucible S30V’nin birim maliyeti o kadar yüksektir ki bu çelik, kullanıldığı bıçakların fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Buck Knives adlı bıçak firması, bu metalden, var olan en iyi bıçak çeliği, diye bahsetmektedir. Bu firmanın dışında neredeyse tüm bıçak firmaları bu çeliğin çok üstün nitelikli olduğu konusunda hemfikirdir.

Crucible S30V çeliğin özellikleri itibariyle bu kadar üstün nitelikli olmasının nedenlerinden biri “martensitik” bir çelik olmasıdır. Yani çeliği oluşturan kristalize yapıyla oynanarak, mevcut özellikleri elde edilmiştir. Birçok firma ve bıçak tasarımcısı, çok ince zerrecikli olan bu çeliğin, ağız tutma, sağlamlık, sertlik, esneklik gibi; bıçak çeliklerinde aranan özelliklerin en iyi birleşimi olduğunu ifade etmektedir.

Gerek fiyatı gerekse teknik özellikleri nedeniyle özellikle taktik bıçaklar, av bıçakları ve survival – bushcraft bıçakları gibi yüksek dayanıklılık gerektiren ve zorlu şartlara maruz kalacak kısa namlulu bıçaklarda kullanılır. Pasa karşı çok yüksek direnci olan bu paslanmaz çeliğin sertliği, Rockwell ölçeğinde 59, 61 gibi yüksek seviyelerdedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı s30v-ve-siradan-celik-kiyaslamasi-500x201.jpg
Crucible S30V ve sıradan bir çeliğin zerrecik yapısının elektron mikroskobunda kıyası.

Diğer çelik türleriyle ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayıp Av Bıçakları, Çakı ve Palalarda Kullanılan Çelik Türleri yazımızı incelebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir