Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Bisiklet sürmek hangi kasları çalıştırır merak edenlerin merakını hemen giderelim.

Bisiklet sürerken çalışan başlıca kaslar; uyluk kemiğinin ön tarafındaki quadriceps ve arka tarafındaki hamstrings kaslarıdır. Ayrıca pedal çevirirken belli açılarda ve selenizin yüksekliği ve otururş pozisyonunuza bağlı olarak gluteus maximus yani kalça kasları da çalışır.

Sürüş tarzınıza ve ayağınızı pedala yerleştirme şeklinize bağlı olaraksa incik kemiğinin yani alt bacağın arka tarafındaki kalf kasları da çalışacaktır.

Eğer “yatarak” yani olabildiğince spor pozisyonda bisiklet sürmeyi tercih ediyorsanız sırt kaslarınız da kasılacaktır. Fakat bu çalışma hareketten dolayı değil kasılıp sabit kalmaktan dolayı olan bir çalışma olacaktır; yani izometriktir.

Kısacası bisiklet sürmek, bacakları güçlendirmek, sıkılaştırmak, kalçara ve bacaklara şekil vermek ve ek olarak kalp-damar sağlığını geliştirmek ve akciğerlerini güçlendirmek isteyenler için birebirdir.

Artık bisiklet sürmek hangi kasları çalıştırır, bildiğinize göre bisiklet sürmenin sizin amacınıza uygun bir egzersiz olup olmadığına da daha kolay karar verebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir