Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Tüm gün biglisayar başında oturmak veya masa başında çalışmak bel, sırt ve boyun bölgesinde ve özellikle omurga yapısında sorunlara neden olabilir. Günümüzde çoğumuzun da masa başında ve en düşük düzeyde fiziksel etkinlikle çalıştığını düşünürsek boyun düzleşmesinden muzdarip ne kadar çok kişi olduğunu tahmin edebiliriz. Anlatacağımız bu boyun düzleşmesi egzersiziyle boyun postürünüzü düzeltebilir ve boyun düzleşmesini engelleyebilirsiniz.

Boyun düzleşmesi egzersizleri 1

Ayaklarınızı omuz hizasında açarak dik durun. Omuzlarınızı, kürek kemikleriniz birbirine yaklaşacak şekilde geriye doğru çekin. Omuzlarınızı yukarı kaldırmayın, olabildiğince aşağıda tutun. Bu sırada elleriniz de kalça hizasında rahat ve avuç içleri dışarı bakacak şekilde dursun. Çenenizi de olabildiğince yukarıda tutmayı unutmayın. 30 saniye kadar bu şekilde kalın. Bu hareketi gün içinde sık sık yapabilirsiniz.

Boyun düzleşmesi egzersizleri 2

Belinizi dik tutun ve ve başınızı yavaşça daire şeklinde hareket ettirin. Bu egzersizi çok bilinen bir egzersizdir, fakat çoğunlukla yanlış yapılır. Unutmayın hareketin abartılı olmasına ve başınızın çok geniş bir daire şeklinde hareket etmesine gerek yok. Burada amaç boynu hareket ettirmek. Boynunu çıtlatma alışkanlığı olan ların yaptığı gibi geniş ve zorlayıcı hareketler yapmayın. Başınızla çok ufak bir daire çizerek başlayın ve daireyi yavaşça genişletin. Başınızı 45 dereceden daha fazla eğmemeye dikkat edin.

Boyun düzleşmesi egzersizleri 3

Dik durun ve başınızı yavaşça geriye doğru eğin. Bunu yaparken çenenizi de olabildiğince aşağıda tutmaya çalışın. Bu şekilde 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi yaparken yavaş ve sakin olun. Boynunuzu zorlamayın, kaslarınızı aşırı kasmayın.

One comment

  1. Boyun düzleşmesi çok sıkıntılı bir hastalık. Egzersizler günlük hayatımda yaptığım egzersizler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir