bushcraft-dogada-yasamak-icin-yapilmis-barinak

Bushcraft; Doğada Yaşama Becerisi, Nedir?

Bushcraft, en kısa ve genel tanımıyla, yabanda veya kırsal arazide yaşamını sürdürebilme hüneridir. Burada yaşamı sürdürmekten kasıt hayatta kalmak değildir. Bushcraft sözcüğü ilk olarak Avustralya ve Güney Afrika bölgelerinde kullanılmaya başlamıştır. Sözcüğün aslen Felemenkçede ağaçlık ya da ormanlık arazi anlamına gelen, (Hollandalıların konuştuğu dil.) “bosch” sözcüğünden türediği düşünülmektedir.

 

Doğada Yaşam için Gerekenler

 

Bushcraft; balıkçılık, ateş yakma, iz sürme, avcılık ve toplayıcılık gibi diğer hünerlerden yoğunlukla faydalanır. Bushcraftla uğraşan insanlar; bunların yanında yön bulma, barınak inşa etme, su bulma, tahta oyma veya işleme, sicim, halat veya ip yapma gibi yeteneklerini de geliştirir veya bunları öğrenmeye çalışırlar.

 

Bushcrat uzmanları ya da bushcraftla amatör olarak uğraşanlar, yukarıda sayılan işleri yaparken; olabildiğince, çevrelerinde, vahşi doğada bulabildikleri malzemeleri kullanmaya çalışırlar. Doğaçlama ve (emprovize) derme uydurma bushcraftta olmazsa olmaz yeteneklerdir. Uydurmadan kasıt; bir amaç için yapılmış bir nesneyi başka bir amaç için kullanmak veya başka amaca uygun hâle getirmektir.

 

Metal bir konserve kutusunu çorba yapmak için kullanmak ya da 9 voltluk pil ve çelik yünü kullanarak ateş yakmak, doğaçlamaya örnek verilebilir. Bushcraftla uğraşanların kullandığı araç gereçler, olabildiğince eskiden avcı toplayıcı tarzda yaşayan insanların araç gereçlerini taklit ederek veya onlara özenerek yapılmıştır.

 

Bushcraft için Özel Bıçak, Çakı veya Başka Malzeme Gerekli mi?

 

Bushcraft zanaatı, ağırlıklı olarak bıçak ve balta kullanmayı gerektirdiğinden, bu gereçleri kullanmak konusunda el becerisinin gelişmiş olması ya da dikkatle geliştirilmesi gereklidir. Aksi takdirde doğada, ilk yardım ve tıbbî müdahale olanaklarından uzaktayken yaralanma durumu söz konusu olabilir. Bu da son derece dinlendirici bir bushcraft deneyimini, bir hayatta kalma mücadelesine (survival) dönüştürebilir.

 

Bushcrafta olan ilgi ve bu zanaatla uğraşanların, ağırlıklı olarak balta veya bıçak kullanması gerekliliği, büyük outdoor ve bıçak markalarının da bu alana ilgi duymaya başlamasını sağlamıştır. Günümüzde birçok ünlü bıçak markasının bushcraft için özel üretilmiş bıçakları ya da baltaları vardır.

 

Özünde bushcraft için özel bir bıçak ya da balta türü gerekmez. Olabildiğince sağlam, güvenilir, çabuk körelmeyen, olabildiğince hafif bir bıçak veya balta; deneyimli bir bushcraft uzmanı için yeter de artar bile.

 

Günümüzde bu zanaatın birçok meraklısı vardır. Neredeyse tüm dünyadan insanlar doğayla yakınlaşmak, kafa dinlemek, şehir hayatından uzaklaşmak, hayatta kalma yeteneklerini geliştirmek ve daha birçok amaçla bushcraft zanaatına yönelmiştir. Bu durum, bir yandan bu zanaata olan ilgiyi arttırırken işin ticari potansiyeline de dikkat çekmeye başlamıştır. Bu da ticarî tartışmaları gündeme getirmiştir. Bunlara örnek olarak; Bushcraft USA LLC firmasının, “Bushcraft” sözcüğünü tescil etmesi gösterilebilir. 2012 yılında tescil hakkı bu firmaya verilmesine rağmen; ünlü bushcraft uzmanı Mors Kochanski, bu sözcüğü 1988 yılından beri ticarî olarak kullanmaktadır ve bu isimle tescillenmiş kitapları vardır. Bu da tescil hakkının Mors Kochanski’ye mi yoksa Bushcraft USA’ya mı ait olduğu soru ve tartışmalarını gündeme getirmiştir. Tüm bunlara ek olarak bushcraftın, bir zanaat adı olarak, dile kazandırılmış jenerik bir sözcük olduğu ve tescillenemeyeceği savı da ortaya atılmaktadır.

 

Tüm bu tartışmalar bir yana; bushcraft, doğayla bütünleşmek, dinlenmek, kafa dinlemek, kendi iç dünyasına bir göz atmak, sevdikleriyle zorlukları paylaşarak birlikte vakit geçirmek isteyenlerin uğraşı olmaya devam edecektir. Bu insanlar isterlerse kendi başına isterlerse kitlelere bu zanaatı sevdiren uzmanların rehberliğinde doğada insan elinin olabildiğince az değdiği yerleri aramaya devam edecektir.

2 comments

  1. Çok doyurucu bir yazı olmuş. Doğada kamp yapmayı ve eldeki malzemelerle bir şeyler üretmenin kendi has bir lezzeti var. En son kamp deneyimimde bir bira şişesini (Tuborg Gold); çıta çakılacak alanı temizleme, çadır içi ağırlık olarak kullanma ve metrik ölçüm yapma amacıyla kullanmıştım. Basit bir bira şişesini böylesi farklı amaçlarla kullanabiliyor olmak beni büyülemişti. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Gerçekten doyurucu içerikler paylaşıyorsunuz.

    Esen kalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir