hayatta kalma uzmanı cody lundin

Cody Lundin: Çifte Kurtuluş’un Sıra Dışı Hayatta Kalma Uzmanı

Hayatta kalma uzmanları, genellikle sert adamlardır. Çoğu, hayatta kalma uzmanı olmadan önce komando, asker, arama kurtarma, itfaiyeci veya benzeri bir işte alışmıştır. Bunların hiçbiri olmasa bile birinci dereceden bir akrabaları vardır. Fakat Çifte Kurtuluş programının sunucularından biri olan Cody Lundin, genel tiplemenin biraz dışında kalan biri. Kıyafetinden ve program boyunca çıplak ayakla gezmesinden anlaşılacağı gibi Cody Lundin tam bir “çiçek çocuk”. Peki, Discovery Channel’da yayımlanan Çifte Kurtuluş programının ilk sunucularından olan Cody Lundin kimdir? Cody Lundin’in çocukluğu nasıl geçmiştir? Hayatta kalma felsefesi ve bakış acısı nedir? Bunları ele alalım.

15 Mart 1967 Arizona (A.B.D.) doğumlu Cody Lundin’in de babası askeri bir geçmişe sahiptir. Ailenin tek çocuğudur. Babasının mesleği yüzünden uzun süre oradan oraya sürüklendikten sonra Vayoming’e (Wyoming) yerleşirler. Cody Lundin burada orta öğretimini sürdürür. Liseden mezun olduktan sonra “komün” yaşamaya karar verir.

Bizim kültürümüzde, aslında günümüzde neredeyse her kültürde, pek alışık olmadığımız bir şey olan komün yaşamak hippilerin yaygın olduğu dönemde daha sık rastlanan bir olguydu. Bu yaşam tarzında; hiçbir iş yapmayan, çalışmayan çiçek çocuklar, tanıdıkları tanımadıklar insanlarla aynı mekânda yaşardı. Komünün içinden birinin evinde veya sahipsiz kalmış mekânları “işgal” ederek yaşayan bu komünler, evrene sevgilerini yollamakla zaman geçirirdi.

Konumuza dönersek Cody Lundin de en deli çağlarında, yani lise bittikten hemen sonra böyle bir komünün parçası olmuştur. Ara sıra da arkadaşlarının arka bahçelerine yerleşen Lundin, üniversite çağına geldiğinde kendine derme çatma bir barınak edinir.

Bilinçaltı psikolojisi ve genel sağlık dallarında iki diploması bulunan Cody Lundin’in iki de kitabı bulunmaktadır. Hayatta kalma üzerine rehber niteliğindeki bu iki kitaptan birinin adı 98.6 Derece K…nızı Hayatta Tutun, (98.6 Degrees: The Art of Keeping Your Ass Alive) ve Kıyamet Koptuğunda: Felaket Anlarında Hayatta Kalmak için İhtiyacınız Olan Şeyler’dir. (When All Hell Breaks Loose: Stuff You Need to Survive When Disaster Strikes.)

Gelelim Cody Lundin’in yer aldığı televizyon programlarına. Lundin’in tek başına sunduğu “Doğada Kaybolmak” (Lost in the Wild) adlı bir programı vardır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Dave Canterbury’yle birlikte sunduğu Çifte Kurtuluş adlı program vardır. Cody Lundin, programın tamamı boyunca tüm hava ve arazi koşullarında şort giyerek ve ayakkabı giymeyerek programı sunmuştur.

Dave Canterbury’yle birlikte yaptıkları Çifte kurtuluş adlı programın amacı, yalnızca hayatta kalma tekniklerini göstermek ve uygulamak değildir. Burada birbirinden farklı, hatta birbirine oldukça zıt hayatta kalma felsefelerinin irdelenmesi ve vurgulanması amaçlanmıştır. Zira Lundin, başta da belirttiğimiz gibi barışçıl, doğa dostu, sevgi pıtırcığı profili çizmektedir. Lundin bir “doğacı”dır. (doğa bilimleri uzmanı veya naturalist) Tüm hayatta kalma felsefesi doğayla uyum içinde olmaya ve onunla bütünleşmeye dayalıdır. Canterbury’yse askeri geçmişi olan bir hayatta kalma uzmanıdır.

Hayatta kalma olgusuna ve yaşam mücadelesine bakışları, uygulamaları ve disiplinleri birbirine oldukça zıt olan Lundin ve Canterbury, programda sık sık ters düşer. Askeri kökenli olan Canterbury’nin tutumu güvenlik, doğrudanlık ve pratiklik üzerine kuruludur. Lundin’se daha dolaylı ve dağınık bir tutum izler ve genel olarak Canterbury kadar odaklı değildir.

Hayatta kalma felsefeleri, kişiliklerinin ve geçmişlerinin etkisinde gelişlen bu iki hayatta kalma uzmanı sonunda aralarında çıkan anlaşmazlıklardan dolayı ayrı düşerler. Sonuç olarak Lundin, televizyon kanalı yönetimi tarafından programdan çıkarılır. Lundin programdan “kovulduğu” kararını kendi internet sitesi ve Facebook hesabı üzerinden takipçilerine ve hayranlarına duyurur. Kendine açıklanan gerekçenin de güvenlik meseleleri üzerindeki fikir ayrılıkları olduğunu açıklar.

Olabildiğince doğal yaşamayı hayatının merkezine yerleştiren Cody Lundin, Arizon’nın vadilerinde güneş enerjisiyle beslenen bir evde yaşamaktadır. Yağmur suyunu depolayan ve kendi atıklarını da dönüştürerek değerlendiren Lundin, altyapı ihtiyaçları için kimseye bir ödeme yapmadığını belirtmektedir.

Cody Lundin kesinlikle sıra dışı, alışılmamış ve uçuk bir kişiliktir. Tam bir doğasever olan bu hayatta kalma uzmanı, doğada mahsur kalma durumunu mahsur kalmaktan çok yolunu kaybetmek gibi algılar. Hayatta kalma stratejisinin temelinde doğayı ve doğal unsurları denetim ya da yönetim altında almak yoktur. Lundin doğayla uyum içinde olunduğunda zaten bir hayatta kalma mücadelesine gerek olmayacağı stratejisini benimser. Doğaya uyum sağlar onunla bütünleşmeye çalışır.

Tüm hayatta kalma uzmanları doğa karşısında haddini bilir. Belinizde en dayanıklı pala veya av bıçağıyla donanmış olsanız da bir çığ veya ayı karşısında hiçbir şansınız olmadığı ortadadır. Bu nedenle en savaşkan hayatta kalma uzmanları bile belirli bir mütevazılık gösterir. Fakat yine de çoğu hayatta kalma uzmanının hayatta kalma stratejisinin merkezinde doğayla mücadele vardır. Zekâyı ve iradeyi kullanarak hayatta kalmayı doğaya karşı zafer kazanmak olarak nitelerler. Bu nedenle Cody Lundin, farklı bakış açısı ve hayatta kalma olgusuna getirdiği değişik bakış açısıyla hayatta kalma uzmanları camiasında özgün bir kişiliktir. Hayatta kalmayı, doğada olmayı, doğanın karşısına çıkardıklarıyla girdiği etkileşimi maceraperest bir tavırla değil bir sufi kabullenişiyle ele alır. Bu nedenle felsefesi kabul görsün veya görmesin, hayatta kalma uzmanları arasında iz bırakmış ve saygın bir yer edinmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir