Egzersiz Nedir?

Her işe başlamadan önce yeteri kadar bilgi edinmeyi sevenlerden misiniz? Spora başlamadan önce “Egzersiz nedir?” sorusunun yanıtını mı bulmaya karar verdiniz? İşte egzersiz nedir diye merak edenler için yanıtı.

Vücut formunu, sağlığını ve zindeliğini korumaya veya arttırmaya yönelik her türlü etkinliğe egzersiz denir. Farklı amaçlar ve hedeflere yönelik olarak yapılabilecek egzersiz, kas gücünü arttırmaya, kardiyovasküler kapasiteyi geliştirmeye, atletik yetenekleri arttırmaya, kalp-damar sistemini güçlendirmeye, kilo vermeye veya sağlıklı kiloyu korumaya yönelik olarak egzersiz yapılabilir.

Egzersiz, “zenginlik hastalıkları” şekilnde tabir edilen ve kısaca, günümüzde fiziksel açıdan çok rahat yaşayıp çok az hareket etmemizden kaynaklı hastalıkları da engelleyebilir. Bu hastalıkların başlıcaları da obezite, kalp damar ve tansiyon sorunlarıdır.

Ayrıca egzersizin depresyonu önlediği, azalttığı; zihinsel rahatlamayla birlikte özgüven artışı sağladığı da araştırmalar tarafından ortaya konmuştur.

Ek olarak stres hormonlarının başlıcası olan kortizol hormonu seviyelerini de azaltmaya ve stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapmak insülin direncini de düşürür. İnsülin direncinin yüksek olması şeker hastalığına yol açabilmektedir ve insülin direnci yüksek olan kişiler açlığa karşı daha dirençsizdir.

Artık egzersiz nedir sorusunun yanıtını, hatta egzersizin başlıca faydalarını bliyorsunuz. Bir sonraki aşamadaysa hangi egzersizin size en uygun olduğunu seçmek kalıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir