bıçak yapan demirci

En İyi Bıçak Çeliği Hangisi?

Bir pala veya bıçak almaya karar verdiniz. Bıçağın ham maddesi de çelik olduğundan ötürü doğal olarak aldığınız bıçağın en iyi cins çelikten yapılmış olmasını istiyorsunuz. Bu durumda “En iyi bıçak çeliği hangisi?” sorusu aklınızda beliriyor. Ancak bu sorunun basit veya genel geçer bir yanıtı yok.

En iyi bıçak çeliğinin hangisi olduğu sorusunun yanıtı, öncelikle bıçağı üreten ve kullanan için farklıdır. Bir bıçak ustası için işleme kolaylığı, çeliğin dövülebilmesi, bulunma kolaylığı, maliyeti gibi etkenler devreye girer.
“En iyi bıçak çeliği hangisidir?” sorusunu bir kullanıcı sorarsanız en başta sağlam olmasını isteyecektir. Ancak bunun dışında, bu sorunun genel geçer bir yanıtı yok. Neden mi? Öncelikle en iyi bıçak çeliğinin hangisi olduğu, ne için kullanılacağına göre değişecektir. Piyasada birçok çelik türü bulunur. Ostenistik çelikler, martenistik çelikler, yüksek hız çelikleri, uzay çağı alaşımları ve daha niceleri. Kuramda, her tür çelikten bıçak veya pala yapılabilir. Ancak buna değer mi? O cins çelikten bıçak elde etmek için emek harcanmalı mıdır? O cins çelikle elde edilen ürünün maliyeti ne olacak? Bu ve daha birkaç sorunun makul ve kabul edilebilir şekilde yanıtlanması gerekir.

Belirli senaryolar üzerinden ilerlenirse en iyi bıçak çeliğinin hangisi olduğunu anlamak daha kolay olabilir.

Örneğin; sık sık balığa çıkıyorsunuz. Hem balıkçılıkta kullanacağınız hem de çeşitli diğer işlerinizde elinizin altında olmasını istediğiniz bir bıçağa ihtiyacınız var. Bu durumda doğal olarak sizin için en iyi bıçak çeliği paslanmaz çelikten üretilmiş bir bıçak olacaktır.

Paslanmaz çelik bıçaklar iyi ağız tutar, fakat görece zor bilenir. Bu da arazide bilemeyi zorlaştıracaktır. Fakat burada asıl etken, pasa dirençtir. Bunlara iyi bir örnek 12c27 çeliktir. Bu çelik yeni veya çok üst sınıf bir çelik değildir, ancak pasa karşı çok dirençlidir. Sağlamlığı da yeterinden fazladır. Bunun dışında 5Cr15 çelik 4116 Krupp çeliği, 440C, M390 çelik gibi çelikleri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu çeliklerden üretilmiş bıçakların maliyetleri daha yüksek olacaktır.

Örneğin; sağlam bir av bıçağına ihtiyacınız var. Batonlama, kesi, oyma, deşme yapacak, tepe tepe kullanacak bir bıçak istiyorsunuz. Suyla temasıysa olabildiğince az olacak. Bu durumda yüksek karbon çelikten bir bıçağı oldukça ucuza alabilirsiniz. Bu tür bıçakların bazıları görece hızlı körelebilir; ancak karbon çeliklerin çoğunun bilenmesi kolaydır. Böylece yanınızda taşıyabileceğiniz bir bileyi taşıyla arazide kolayca bileyebilirsiniz.

Eğer bu işe ayıracak yüksek bir bütçeniz varsa seçenekleriniz daha çoktur. O1 alet çeliği, 5160 yay çeliği 440C paslanmaz çelik gibi çeliklerden yapılmış bir bıçak tercih edebilirsiniz.5Cr15 çelik de av bıçaklarında kullanılan sağlam ve pasa dirençli bir çelik türüdür. Üstelik maliyeti ucuz olduğundan, bu çelikten üretilmiş bıçakların fiyatları da uygun olacaktır.

Bütçeniz uygunsa Curicble SV30® çelikten üretilmiş bir bıçak bile alabilirsiniz. Bu çelik uzay çağı çeliklerindendir. Peki, bu çelikten üretilmiş bıçakların hiç mi dezavantajı yok? Elbette ki var. Bu çelikten üretilmiş bıçaklar çok iyi ağız tutar. Çok sert, sağlam ve esnek bir çeliktir. Ancak sertliği o denli yüksektir ki bu çelikten yapılmış bir bıçaklar bileme makinelerine hasar verebilmekte, zımpara kemerlerini parçalayabilmektedir. Böyle bir bıçağı sahada bilemeniz neredeyse olanaksızdır.

Örneğin; bir pala almak istiyorsunuz. Palalarda genelde, darbelere iyi direnen, olabildiğince iyi ağız tutan, sağlam olduğu kadar esneklik de sunabilen çelikler tercih edilir. O1 alet çeliği, 440C, A2 çelik, 65Mn çelik gibi çeliklerden yapılma çok güzel ve evladiyelik palalar üreten firmalar vardır. Bunlar arasında 65Mn, pasa çok dirençli bir çelik değildir. Ancak iyi ağız tutar, kolay bilenir. Sahada bilemek kolaydır. Bunların dışında 5160 yay çeliği, tam da pala üretmeye uygun çeliklerdendir.

Yani en iyi bıçak çeliğinin hangisi olduğu; sizin o bıçağı nerede ve hangi ortamda kullanmak niyetinde olduğunuza, bütçenize göre değişir.

Bir bıçağın iyi iş görmesini sağlayan, yalnızca çeliği değil, tasarımı ve işçiliğidir de. Bıçağın geometrisi çok önemlidir. Ağız, yanak, namlu, süvre (uç) tasarımı, ağırlık merkezi, ağız açısı vs. gibi etkenler de en az bıçağın üretiminde kullanılan malzeme kadar önemlidir.

Genel geçer bir bilgi olarak denebilir ki; bir firma, marka veya bir bıçak ustası, belirli çelikler üzerinde ne kadar fazla çalışırsa o kadar ustalaşır. Örneğin; Gerber firması düşük bütçelere hitap eden ürünlerinde karbon çelikleri tercih etmektedir ve oldukça sağlam, piyasada sevilen ürünleri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan ve henüz ülkemizde satılmayan Gerber Gator Golok Machete (Pala) kaba karbon çelikten üretilmiş olmasına rağmen, küt ağız tasarımı, geniş yanak payı ve çok etli sırt kalınlığı sayesinde, doğaseverler ve bıçakseverler tarafndan, en dayanıklı palalardan biri olarak anılmaktadır.

Yine benzer şekilde Eski Dünya’nın en eski bıçak üretici firması olan Morakniv firması, 12c27 paslanmaz çelik ve bazı yüksek karbonlu çelikler üzerinde çok uzun yıllardır çalışmaktadır. Morakniv’in üretim yaptığı bu çelikler, çok üst sınıf olmamasına ve Morakniv’in çok uygun fiyatlı bıçakları olmasına rağmen, bazı Morakniv modelleri işkence testlerinde çelik tellere ve tuğlalara meydan okumaktadır.

CRKT firması, görece yeni ortaya çıkan ve ucuz maliyetli Çin çeliklerinden üretilmiş birçok model piyasaya sürmüştür. Ancak Ken Onion, Kit Karson, Jim Hammond gibi tasarımcıların elinden çıkan tasarımlara göre üretilen bu bıçaklar, ilk başlarda kuşkuyla bakılan “Çin malıdır” diye hor görülen çeliklerden üretilmesinde rağmen kısa zamanda tutulmuş ve bıçakseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmışlardır.

Yani dışarıdan bakılınca basit gibi görünen, ayrıntısı yokmuş gibi görünen, ama içine girdikçe derinleşen her iş gibi bıçak işi de bir deryadır. Meraklısı olmayanın meyve kesip lavaboya attığı bıçak, meraklısı için sap tasarımı, namlu tasarımı, malzemesi, çeliği, ağırlığı gibi bir sürü öğeden oluşmaktadır.

Tüm bu nedenlerle, “En iyi bıçak çeliği hangisidir?” sorusu, dışarıdan bakan için genel geçer bir yanıtı olan basit bir soru gibi görünebilir. Ancak işi bilen için bin yılların emeği ve birikimini, yüz yılların teknolojisini ve nesillerce çalışılarak elde edilen bilgi birikimini gözden geçirerek yanıtlanması gereken bir sorudur.

 

Çelik türleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için  “Av Bıçakları, Çakı ve Palalarda Kullanılan Çelik Türleri” makalesine göz atabilirisniz.

Bıçak seçiminde dikkat edilmesi gereken ipuçları için “Kamp veya Bushcraft Bıçağı Nedir, Nasıl Seçilir?” makalesine göz atabilirsiniz.

18 comments

 1. Merhabalar,
  Sizlere bir sorum olacaktı; piyasada bir çok çelik çeşidi mevcut lakin bunları litaratürde arattığımızda bulup inceleyemiyoruz. Mesela bazı kesici aletlerin 3400, 4030 gibi çelik ile üretildiğine dair ibareler olmasına karşın, bu çeliklerin mahiyetini bulup araştıramıyoruz. Bu isim altındaki çelikler nedir ne değildir bir açıklık getirebilirseniz memnun oluruz…

  1. 3400, 4030 gibi çelik sınıflandırmalarını biz de duymadık. Ancak dünyada ana ham madde olarak çelik kullanan pek çok sektör vardır. Birçok ülke ve sektörün de kendi koyduğu standartlar ve sınıflandırmalar vardır. Bunların hepsini bilmeye imkân olmadığı gibi hepsini bilmenin gereği de yoktur.

   Bahsettiğiniz kesici aletler nelerdir? Bahsettiğiniz alletlerle ilgili daha fazla bigli verebilir ya da fotoğraflarını gönderebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

    1. Öncelikle gönderdiğiniz ilandaki, ürünün markasındaki ve verilen bilgilerdeki çelişkilere dikkat çekmek isterim. Ürün ilanını rastgele bulduğunuzu belirtmişsiniz farkındayım, ama bahsedeceğim durumlar genel ve sık karşılaşılan durumlardır. Bu nedenle vereceğim bilgilerin size faydalı olacağını düşünüyorum.

     Sizin gönderdiğiniz ilanda ürünün CRKT marka S322 model bir cep çakısı olduğu belirtilmiş. Ürün görsellerini incelediğinizde bıçağın namlusunun kabzayla birleştiği yerdeyse S-321 yazdığını ve bıçağın gövdesinde CRKT değil Columbia yazdığını fark edeceksiniz.

     CRKT markası (Columbia River Knife and Tools) dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışan oldukça kaliteli bir markadır ve Amerika merkezlidir. Türkiye’de üretim tesisi olmadığından, Türkiye’deki tüm CRKT ürünleri ithaldir ve oldukça pahalıdır. Samimi bir yorumda bulunmam gerekirse 69,50 TL’ye orijinal bir CRKT bıçağı bulsam ben, kiloyla alırım.

     Şu bağlantıdan firmanın kendi internet sitesine erişebilirsiniz: https://www.crkt.com/

     Bu ise sizin gönderdiğiniz ürünün ve sirketin internet sayfasıdır: http://columbiacompany.com.tr/columbia/a321/

     CRKT’nin internet sitesinde arama yaptığınızda ne S321 ne de S320 adında bir ürün bulabilirsiniz.

     Şimdi burada Gerber adlı başka bir firmanın başka bir ürününe olan bağlantıyı veriyorum: https://www.gerbergear.com/Knives/Folding/Remix-Knife_22-41968

     Bu ürünün incelediğinizde, sizin gönderdiğiniz “Columbia” markalı ürüne görsel olarak ne kadar benzediği dikkatinizi çekecektir. Ayrıca bıçağın fiyatının 35$ olduğu da dikkatinizi çekecektir. Bu da şu anın Dolar kuruyla 132 TL civarındadır.

     Gerber olan ürünün toplam uzunluğu 18,6cm’dir ki bu da sizin gönderidğiniz bağlantıdaki tedarikçinin verdiği bilgilerle uyuşmamaktadır.

     Firmanın biz kimiz sayfasındaki metni incelediğinizde Google Translate’ten alınma rezalet bir Türkçeyle yazılmış bir metin olduğunu da fark edebilirsiniz. http://columbiacompany.com.tr/columbia/about/

     Bunlara ek olarak firmanın internet sitesine alan adı kimlik sorgusu yaptırdığınızda İstoç adresli bir ithalat firmasına ait olduğunu görebilirsiniz. http://www.whois.com.tr/domain/columbiacompany.com.tr

     Columbia firmasını uzunca bir süredir çeşitli marka ve model bıçakları ararken görürüm. Bu markanın bıçaklarını ne kullananı gördüm ne tavsiye edeni ne de adından bahsedeni. Bu firma muhtemelen; ünlü ve kendini kanıtlamış markaların tasarımlarını ürettirip (Büyük ihtimalle Çin’de) ithal edip satan bir firma olsa gerektir.

     Gönderdiğiniz bağlantıdaki bilgilerden yola çıkarak: Hespiburada’daki satıcının Columbia markalı ürünü CRKT diye satmaya çalışmasından ya konu hakkında bilgisi olmadığı ya da iyi niyetli olmadığı sonucu çıkarılabilir. Dolayısıyla bu tedarikçinin “3400 çelik” diye bahsettiği şeyin ne olduğunu bilme imkânı yoktur. (Muhtemelen ya uydurmuştur ya da yalan yanlış birinden duymuş yazmıştır.)

     Daha önceki sorunuz üzerine yaptığım araştırmada; kabul edilen çelik standartları arasında 3400 çelik diye anılan bir çelik türüne ben denk gelmedim. Bilen varsa ve bana da etraflıca açıklarsa ben de çok memnun olurum.

     Size önerim: Bu ürünün kesinlikle almamanız. Bu tedarikçiden de başka bir ürün için bile alışveriş yapmamanızdır.

     Yerli malı bir palayı denediğim şu yazımda https://www.dogakackinlari.com/yerli-mali-oxhead-washington-machete-pala-degerlendirmesi/ belirttiğim gibi amacım yerli üretici ve satıcıyı kötülemek, yabancı hayranlığı yapmak değildir. Ancak göz var, izan var! İnsanlar bu aletlerle dağa bayıra çıkacak, belki gün gelecek hayatı bu aletlerin sağlamlığına bağlı olacak. İnsanların böyle kandırılmasına dağ doğa sporlarına hevesli insanların da kazıklanarak hevesinin kırılmasına göz yumamayız.

     Yerli ve saygın üreticiler yok mu? Var elbet… Örneğin BoraKnives bu tarz ve markalaşmış bir üreticidir. (Ben hiçbir ürününü kullanmadım. Ama kullanan ve memnun olanları tanıyorum. Ayrıca da en azından adı sanı belli dürüst bir marka olduğunu biliyorum.)

     Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

     1. İlginize alakanıza çok teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylık dilerim.

     2. Rica ederiz. Dediğimiz gibi, yardımcı olabildiysek ne mutlu. Eğer bir çakı veya bıçak arıyorsanız, planladığınız kullanım amacını belirtirseniz öneride bulunmaya çalışabiliriz.

     3. Çok teşekkür ederim çok samimisiniz ???

 2. Hocam öncelikle incelemeleriniz ve makaleleriniz için teşekkürler. Çeşitli av malzemesi satan sitelerde sıklıkla bulunan bir ürün hakkında görüşünüzü merak ediyorum. Natchez Bowie Sk-5, bu ürünün o1 çelikten imal edildiği belirtilmekte ve yabancı satış kanalları ve incelemelerde olumlu yorumlar almakta, ancak ürünün tayvan malı olması aklimda soru işaretleri yarattı. Sizce o fiyatı hakedecek bir bıçak mıdır? Değerlendirme yaparsanız sevinirim, teşekkürler…

  1. Merhabalar;

   İlginize ve yorumunuza teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ürünü daha önce duymamıştım ve kullanmadım. Yorumunuz üzerine biraz inceledim. İş yoğunluğu içinde derinlikli bir inceleme yapamadım; ilk fırsatta daha derinlemesine inceleyeceğim. Araştırdığım kadarıyla fikirlerimi paylaşayım.

   Öncelikle bahsettiğiniz bıçak Cold Steel marka. Cold Steel oldukça güvenilir, piyasada kendini kanıtlamış bir markadır. Ancak son yıllarda Batılı bıçakseverler tarafından, amacından uzaklaştığı, hatta “soytarılaştığı” gerekçesiyle hor görülmektedir. Bunda pazarlama amacıyla “zombi kıyameti” olgusu üstüne çok fazla oynamalarının ve av, kamp, bushcraft bıçakları yanında garip şekilli, çizgi filmvari tasarımları benimselerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

   Yine de marka olarak belirli kalitenin üzerinde ürünler çıkartabilen bir markadır. Her markada olduğu gibi ucuz ve pahalı pazara hitap eden ürünleri mevcuttur.

   Gel gelelim bahsettiğiniz bıçağa. Belirttiğiniz gibi bıçak O1 alet çeliğinden üretilmiş. Şu bağlantıdan Cold Steel’in kendi sitesinde bıçağı inceleyebilirsiniz: http://www.coldsteel.com/natchez-bowie-in-01-steel.html?utm_source=harici-yonlendirme-makale&utm_medium=en-iyi-bicak-celigi-hangisi

   Burada göreceğiniz gibi bıçağın asıl fiyatı 300$. Bu da bugünkü kurla 1200₺ gibi bir paraya tekabül ediyor. Ben bu işlere para harcayan biri olmama rağmen O1 çeliğinden yapılma bir bıçak için bu kadar para harcamazdım. Bu neredeyse asgarî ücrete denk bir meblağ.

   Kaldı ki tasarım olarak bowie bıçakları oldum olası sevmemişimdir. Çok iri olurlar. İnce iş yapsan yapılmaz, pala gibi kullanayım desen, kullanılmaz. Bir de bu bıçakların ucu kırık uç veya çentik uç denen bir tasarım olur. Bu tasarım bıçağın kolay saplanıp, etten daha kolay çekilmesini sağlar. Birini bıçaklamak niyetinde değilseniz bu özelliğin pek işinize yarayacağını düşünmüyorum. Bunun dışında bu tasarımın zaafı, ucunun diğer tasarımlara örneğin damla uçlu (drop point) tasarımlara göre daha kolay kırılmasıdır.

   Fakat bu bir hobidir ve hobisi için ne kadar parayı gözden çıkarmak istediğine herkes kendisi karar verir. Benim çok dediğim miktarı, başka birisi gözünü kırpmadan feda edebilir. Ancak size daha net bir öneride bulunabilmem için bıçağı ne amaçla kullanacağınızı bilmemde fayda var.

   Koleksiyon amaçlı alıyorsanız ve bu miktar sizi üzmeyecek bir miktarsa bıçağın tasarımını da beğeniyorsanız elbette ki alınır. Ancak söz gelimi kampta kullanmak niyetindeyseniz bu miktarda paraya; çok kaliteli bir el baltası, gayet kaliteli bir bushcraft bıçağı, hatta üstüne bir de güzel bir sırt çantası alabilirsiniz. Teşekküllü bir kampçılık seti edinirsiniz yani.

   Başka bir yöntem de belki bir ustaya yaptırmak olabilir. Benim tanıdığım böyle bir usta yok; ancak istediğiniz tasarımda ve istediğiniz metali kullanarak bıçak döven ustalar olduğunu biliyorum. Muhtelif forumlarda bunların yorum ve açıklamalarına da denk geldim. (Ben forumlara üye olmadığım için kendileriyle irtibatım yok.) Tahmin ediyorum ki böyle bir rakama çok kallavi ve esaslı bıçaklar dövdürebilirsiniz. Hem de el yapımı olur. Koleksiyon meraklıları el yapımı ürünlere daha çok rağbet eder.

   Dediğim gibi: Ne amaçla kullanmak istediğinizi de belirtebilirseniz (kampçılık, iş, gündelik kullanım, bushcraft, koleksiyon vb.) belki daha çok yardımcı olabilirim.

 3. Merhabalar,sürekli yanımda taşıyabileceğim bir çakı arayışı içindeyim bir süredir,ilk başta çakı model ve şekilleri ile tercih yapsam da sonradan işin içine diğer detaylar girince işin içinden çıkamaz oldum.200 lirayı aşmayacak every day carry klasmanında bir çakı ararken özellikle karşıma çıkan ve dikkatimi çeken şu iki model oldu :

  Victorinox hunter od

  Kershaw Thicket

  Victorinox testere ve birkaç ekipman daha bulundurup sandvik çeliği kullanılmış olup bilinen bir marka.kershaw ise amerikan menşeili bir firma ve daha önce duymadığım 8Cr13MoV(yazıda da bahsedilmemiş)çeliği kullanmakta.

  kararsız kaldığım için tavsiyelerinizi bekliyorum.öte yandan bu fiyat aralığında bütün önerilere açığım.teşekkürler.

  1. Merhabalar;

   Sorunuz ve ilginiz için teşekkürler.

   (Sorunuzun yanıtı; özellikle Kershaw’ın ürünü nedeniyle biraz uzun oldu. Baştan söyleyelim bizim önerimiz Victorinox’tan yana.)

   8Cr15MoV yeni yayılmaya başlayan çelik türlerinden biri. Bunlara sanırım ileride MoV serisi gibi bir isim verilecek. Bizim yazımızda bulunan 5Cr15MoV çeliği de bu aileden gelen bir çelik türü. Sorunuz üzerine daha kapsamlı bir araştırma yapıp bu çelik türünü de sözü geçen yazıya eklemek uygun olacak. Ancak sorunuzu yanıtlaması açısından belirteyim 8Cr13MoV çeliğinin düşük fiyatlı ancak iyi performanslı çelikler arasında olduğunu belirtenler var. Bu tür Çin çelikleri özellikle Amerikan kökenli marka ve üreticiler arasında giderek yayılmaya başladı. Sanırım “maliyet” burada büyük bir etken. “Çin malıdır” deyip geçmeden önce dipnot düşmek isterim ki Çin çelik sanayisi açık ara farkla dünyanın en büyük çelik sanayisidir. Çin Avrupa birliği ülkelerinin tamamının üretimini BEŞE katlayan çelik sanayisiyle dünya birincisidir. Tabii ki işin Ar-Ge boyutu farklı.

   Victorinox çakıya gelince. Sandvik aslında bir çelik türünden ziyade çelik üreticisi bir firmadır. Victorinox firması çakılarında genelde iki ya da üç çeşit çelik kullanır. Çakının, asıl işi yapacak olan alet (ve tabii bıçak) kısımları için 1.4110 denen bir çelik türü kullanırlar. Pim ve yaylar için de bazen bu çeliği bazen de aynı aileden, ama farklı özelliklere sahip başka çelikleri kullaırlar.

   Bahsettiğiniz iki marka da gayet kaliteli ve kendini kanıtlamış markalardır. Ama ben olsam her an taşıma için (EDC) Kershaw’ı tercih etmezdim. Öncelikle ve ÖNEMLE BELİRTEYİM VE UYARAYIM: Sizin bahsettiğiniz çakıyı Kershaw firmasının kendi sitesinde bulamadım. İsimle veya kod numarasıyla aratınca zaten böyle bir bıçak çıkmıyor. Bütün tanto modellere de baktım; fakat bu isimde veya tasarımı bire bir aynı olan bir bıçak bulamadım. İşin ilginci EFE Av Ticaret de bu ürünü satıyor ve Kershaw’ın resmî bayileri listesinde görünüyor. Kaldı ki Efe Av’dan ben de birçok ürün satın aldım. Açıkçası sahte olduğunu düşünmeme neden olacak bir ürünlerine denk gelmedim. Güvendiğim ve birçok arkadaşıma da önerdiğim nadir tüccarlardan biridir. Hatta bazı ürünlerde, Efe Av rakiplerinden pahalı olmasına rağmen 20 30₺ fazla verir, gider onlardan alışveriş yaparım. İşin doğrusu bu durum benim kafamı karıştırdı. Durduk yere kimseyi, hele ki güvenip defalarca alışveriş yaptığım bir tüccarı, zan altında bırakma istemem. Belki ürün seri sonudur, firmanın sitesinden kaldırılmıştır, üretimden kalkmıştır vs. Ama böyle durumlarda ben ya satıcıdan kesin güvence almaya çalışırım ya da işkillendiğim için o üründen vazgeçerim.

   Biz ürünün orijinal olduğunu varsayalım. Ben yine de Kershaw’ı tercih etmezdim. Sebepleriyse şöyle:

   Bıçağın uç tasarımı tanto denen cinsten. Uca doğru köşelendiği için bu tasarımları bilemek daha yüksek bir el becerisi istiyor. Bileylerken asıl açıyı bozma ihtimali de var.

   Bıçağın üretildiği çelik, anladığım kadarıyla paslanmaz bir çelik türü değil. Kaldı ki bıçağa siyah kaplama uygulanmış. Genelde paslanmaz çelikten üretilen bıçaklara kaplama uygulanmaz. Zaten bildiğim kadarıyla çoğu paslanmaz çelik türü kaplamayı tutmaz. Paslanmaz çelik olmayan bir bıçak biraz sıcak havalarda cebinizdeki nemle bile paslanabilir.

   Bıçağın tek elle hızlı açma sistemi var. Otomatik veya yaylı (sustalı gibi…) olmadığından ötürü bu tür bıçaklar yasak değil; ancak yine de polis ve güvenlik güçleriyle sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Kaldı ki polisin böyle durumlarda kötü niyet emaresi gördüğü için işlem yapma yetkisi var. EDC bir bıçakta bu durum çok sıkıntı yaratabilir.

   Bu bıçak sadece bıçak. Madem sürekli yanımda taşıyacağım, daha işlevsel bir alet olmasını tercih ederim.

   Gel gelelim neden Victorinox’u tercih ederdim sorusuna:

   Daha işlevsel olması. Kampta, tamiratta, evde her işe kullanılabilir olması.

   Markanın neredeyse yüz yıldan uzun süredir kendini kanıtlamış olması.

   Ürünün paslanmaz çelik olması.

   Üründe kullanılan çeliğin, bu tür uygulamalar üzerinde, kendini kanıtlamış bir çelik türü olması.

   Tek elle açma mekanızması olmaması

   İsviçre çakısı denen ürünün herkesçe bilinmesi. Bu durum polisin sizi potansiyel suçlu gibi algılaması ihtimalini düşürecektir.

   Genel olarak söylemek gerekirse ben bu tür bir bıçak alacak olsam çok kafa yormadan Victorinox’u alırdım. Kaldı ki bende de Wenger marka (Victorinox’un eski rakibi, şimdiki alt markası. Kaliteleri aşağı yukarı aynıdır.) bir çakı var. Başına gelmeyen kalmadı. Tuzlu suya da girdi; ancak hala kullanıyorum. (15 yılı geçti.)

   Kafa karışıklığınızı biraz olsun giderebildiğimizi ve yardımcı olabildiğimizi umarız.

   Son olarak hatırlatalım: Bıçağın savunma ve saldırı amacıyla üstte taşınması suçtur.

 4. Merhaba, uygun fiyatlı ve magnezyum çubuğu ile kullanabilen 100-200 tl olabilir. Bu fiyat aralığında benim istediğim özellikte bir çakı varsa önerebilir misiniz?Teşekkür ederim.

  1. Selamlar,

   Katlanabilir bıçak tercih etmediğim ve kullanmadığım için bir öneride bulunamayacağım. Ancak ateş çubuğuyla birlikte kullanmak için özel bir bıçak seçmeniz şart değil. Aynı işi anahtar veya bozuk parayla veya ateş çubuklarının yanında gönderilen metalle de yapabilirsiniz. Belirttiğiniz fiyat aralığında sabit namlululu bıçak olarak da Morakniv Basic veya Robust’ı önerebilirim. YouTUbe kanalımızı da takip etmeyi unutmayın. https://www.youtube.com/channel/UCGVW_oOj5YZfChKCxeV03RA

 5. Sayın hocam k340 tan bir bıçak sordum çeliği kesebilir daha keskin av kamp için kullanıcaktım tavsiyeniz ne olur teşekkürler

 6. Öncelikle merhabalar . Kurban kesim bıçağı olarak öneriniz hangi bıçak olacaktır teşekkürler .

  1. Merhaba,

   Hakim olduğum bir konu olmadığı için herhangi bir önerim olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir