Greyfurtun Faydaları ve Zararları

Greyfurtun kilo vermeye ve yağları yakmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinir. Yapılan yeni araştırmalara göre greyfurdun faydaları sadece kilo vermekle ilgili değil. Greyfurdun faydalarını okuyun, sağlığınıza ne kadar iyi geleceğini siz de görün!

Greyfurtu ikiye böldüğünüzde lifli taneciklerindeki renge göre besin değeri de farklılaşıyor. Yarım orta boy greyfurt yaklaşık 50 kalori içeriyor. Günde yarım greyfurt yerseniz beslenmenizde gerekli olan C vitamini, bazı diyet liflerini, potasyum, folat ve pantetonik asit gibi vitaminleri de tam sağlamış olursunuz. Bu açıdan greyfurt tam bir multivitamin.

Kırmızımsı ve pembe renge sahip olan greyfurtlar aşırı derecede A vitamini içeriyor. Yani A vitaminini sağlamak için sadece havuç yemek, aslında doğru bir yaklaşım değildir. Eğer siz beslenmenize küçücük bir greyfurdu eklerseniz çok fazla A vitaminini de sağlamış olursunuz.

Özellikle kırmızı rengi fazla olan  greyfurtlar aynen domateste olan karotenoidlerden, likopen denilen antioksidanı fazlasıyla barındırır. Bunun dışında, 150’den fazla bitkisel yararlı kimyasalı içeren greyfurt tam bir ecza dolabıdır diyebiliriz. Özellikle greyfurt suyunu içindeki lifli taneleri ile birlikte hazırladığınızda, yüksek miktarda diyet lifi almış olursunuz. Greyfurt özellikle çözünür lif olarak bilinen pektin açısından da zengindir. Pektin, özellikle kolesterolünüzün düşmesinde yardımcıdır. Araştırmalara göre, düzenli greyfurt yiyenlerin kan yağları da yükselmiyor. Aslında en önemlisi greyfurdun çok çeşitli ve etkili antioksidanları bol miktarda içermesidir.

Greyfurt, glisemik indeksinin düşük olması, yüksek oranda diyet lifi içermesi, düşük kalorili oluşu ve kandaki ensülin düzeyini düzenlemesi nedeniyle de kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde mutlaka bulunmalı. Fakat bu kadar yararı bulunan greyfurt yemenin, riskleri de söz konusudur. Örneğin fazla miktarlarda greyfurt suyu içmek kadınlarda göğüs/meme kanseri riskini arttırır. İçerdiği bazı enzimler sayesinde düzenli ilaç kullananlarda ilacın etkisini bozar. Özellikle tansiyon ilacı kullananların, greyfurttan uzak durması gereklidir.

Greyfurdun içerdiği antioksidanların çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olduğu,  bilimsel çalışmalarla desteklendi. Araştırmalara göre greyfurt kolon ile akciğer kanserinden koruyor, kalp hastalıklarını önlüyor. Astımda akciğerin fonksiyonel çalışmasını artırıyor. Karaciğer enzimlerini çalışmasında da hızlandırıcı etkisi var.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir