knives, machetes, axes and various blades

Hangi Bıçaklar Taşınabilir? Yasak Olmayan Bıçaklar Hangileridir?

Bıçak, birçok iş için kullanılabilir. Aynı zamanda, diğer herhangi bir alet gibi, başka birine zarar vermek ya da öz savunma için de kullanılabilir. Yasalar gözünde bir çekiç, tornavida, sürahi, balta hatta testere bile bir saldırı silahı değil; ancak bıçak potansiyel bir saldırı silahı. Bu nedenle bıçakların üretilmesi, satılması ve taşınmasıyla ilgili sıkı yasalar ve yönetmelikler mevcut. Yasalarda birçok bıçak türünün adı net ve kuşkuya yer bırakmayacak şekilde zikrediliyor. Hangi bıçaklar taşınabilir, hangi bıçaklar taşınamaz belirtiliyor.

Bıçak taşımakla ilgili uyarı

Bir savunma silahı olarak bıçak taşımayı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak biz bunu önermiyoruz. Savunma silahı olarak kullanılabilecek, kullanıcıya zarar verme potansiyeli daha düşük olan birçok alet edevat olmasının yanı sıra bıçak, kolluk kuvvetleri ve mahkemeler gözünde mimli bir alettir. Saldırıya uğradığınızda saldırganı, bir bıçakla yaralamanızla araba anahtarınızla yaralamanız arasında değerlendirme bakımından farklar olacaktır. Haklıyken haksız duruma düşmemek, saldırıya uğramışken saldırgan muamelesi görmemek için bu konulara dikkat etmenizde yarar var.

Biz bu yazıyı yazarken, okuyucunun kötü niyetli olmadığını varsaymak durumundayız. Bıçak bir alettir. Bir işi hobiyi veya zanaatı icra ederken kullanılan diğer aletlerden tek farkı, çok kolay bulunabilir olmasıdır. Mecburiyet durumlarında herhangi bir şey savunma silahı hâline gelebilir bu nedenle en güvenli yol; kırsal bölgeler, kamp alanları ve doğayla baş başa olduğunuz bölgeler haricinde, cebinizde veya çantanızda bir bıçakla gezmemektir.

Belirttiğimiz gibi bu yazının amacı; kötü niyetli olmayan okuyucuya hangi bıçakları taşımanın yasak olmadığını bildirerek insanların sebepsiz yere kolluk kuvvetleriyle sorun yaşamasını önlemek ve bilgilendirme yapmaktır.

Elbette ki yasalar insanların taşıma veya bulundurma potansiyeli olan tüm alet edevatı tek tek isimle zikredemez. Bu durumda yasalarımız, yasadan çok malzeme listesine benzerdi. Bu nedenle yasalar belli başlı konularda çok kesin tanımlara gider ve öngörülemeyen durumları da kapsamak üzere daha genel tanımlara başvurur. Şimdi isterseniz Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre hangi bıçaklar taşınabilir, hangi bıçaklar taşınamaz ona göz atalım.

Bıçak taşımakla ilgili genel kural

Öncelikle yasanın yaptığı en genel tanımı ve üzerinizde bir bıçakla yakalanırsanız başınızı kesin ve en büyük belaya sokacak konuda bir hatırlatma yapalım. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre savunma ve saldırı amacıyla yapılmış kesici, delici, deşici, biçici aletlerin tamamının üretilmesi, satılması, taşınması, ülkeye sokulması, ithal edilmesi yasaktır.

Kural açık ve net.

Buna ek olarak kendi kendine açılabilen, otomatik bir sisteme sahip olan ve başka bir aletmiş gibi gizlenebilen her türlü kesici ve delici aletin de üretilmesi, satılması ve taşınması yasaktır.

Hangi bıçaklar taşınabilir?

Saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş olmayan bıçaklar taşınabilir. Örneğin, bir İsviçre çakısını üzerinizde taşıyabilirsiniz. “Multi tool” adıyla anılan çok amaçlı aletlerin parçası olan bıçaklar da taşınabilir. Bunun dışında zanaat ve hobi gibi kullanılan kısa namlulu oyma ve deşme bıçakları da taşınabilir.

Yaylı veya otomatik olmayan kendiliğinden açılmayan; yani sustalı olmayan ve buna ek olarak belli başlı başka yasaya uygun özellikleri olan bıçaklar da taşınabilir.

Bıçak taşıma mevzuatında bıçağın namlu uzunluğuyla ilgili bir kısıtlama ya da serbest bırakma yoktur. Yasa, bıçağın yapılış amacına göre yasaklamaya veya serbest bırakmaya karar vermiştir. Bu nedenle 5 cm uzunluğunda bir namlusu bile olsa, saldırı amaçlı bir bıçak taşıyamazsınız. Ancak çok iri bıçaklar, saldırı durumlarında ölümcül hasar verme potansiyeli daha yüksek olduğundan ötürü, kolluk kuvvetlerinin size kuşkuyla yaklaşmasına zemin hazırlayacaktır. O nedenle yerleşim yerlerinde ve kırsal olmayan bölgelerde bıçak taşımak durumunda kalırsanız namlusu bir orta parmak uzunluğunu civarında bir bıçak tercih etmeye çalışın.

Önemli Not: Kırsal alanda bulunulan durumlar, bağ bahçe işlerinde çalışılan hâller haricinde “bıçak taşımak”tan kasıt, kişinin sürekli olarak yanında bir bıçakla gezmesi değil; bıçağı bir yerden bir yere götürmesi, nakletmesidir. Saldırı amacıyla üretilmemiş olsa da şehir içinde cebinizde sürekli olarak bir aşı bıçağıyla gezmenizin makul bir açıklaması olamayacağı için kolluk kuvvetlerinin yaptırımına maruz kalabilirsiniz. 

Bıçaklar nasıl taşınabilir?

Her türlü bıçağın taşınmasıyla ilgili genel kural, bıçağın saldırıya uygun bir konumda ve durumda olmamasıdır. Bir İsviçre çakısı bile ön cebinizde, açık ve hemen kullanıma hazır hâldeyse kolluk kuvvetleri tarafından kötü niyet belirtisi olarak yorumlanabilir. Yasada kırsal olmayan bölgelerde bıçak nasıl taşınabilir, belirtilmiştir. Kapalı, kullanıma hazır olmayan bir durumda, kılıfının içinde veya çuha, muşamba veya bir ambalaja sarılı olarak.

Türkiye’de bıçak taşıma yasalarıyla ilgili yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer bu yazıyı, kendinizi savunmak için okuyorsanız kadınlar için savunma yöntemlerini anlattığımız yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kazasız belasız günler dileriz.

Not: Yasalara uymanıza yönelik tüm telkinlerimize rağmen yine belirtmek isteriz ki kişi kendi niyet ve davranışlarından kendisi sorumludur. Bu makaledeki ayrıntılar okuyucuyu bilgilendirme amaçlı verilmiştir.

9 comments

 1. Merhaba, ben bir bıçak beğendim be Allah ın izniyle satın alacağım, lakin bıçak karambit e benziyor ama karambitten farklı, kırsal alanda yaşıyorum, legal mi?
  bıçağın adı :
  Columbia fst 3052b
  Cevaplarsanız sevinirim 🙂

  1. Devlet yetkilileri ve devlet otoriteleri adına açıklama veya yorum yapamayız. Ancak bahsettiğiniz bıçak basbayağı karambit.

 2. Columbia fst 4007 ye sahibim kanunlara aykırı gözükmüyor ama agresif bir yapısı var taşıyabilir miyim taşıyabilirsem ne şekilde taşımalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Selamlar,

   Tekrar uyarır ve hatırlatırız: Bizim kolluk kuvvetleri ve devlet otoriteleri adına yorum yapma ve/veya karar verme yetkimiz yoktur. Makalelerimiz ve yanıtlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Eylemlerinin sonuçlarından kişilerin kendisi sorumludur.

   Yasada ve dolayısıyla makalede geçen “taşıma” ifadesi kafa karışıklığına neden oluyor gibi görünüyor.

   Sabah evden çıkarken meskun mahallerde belinizde, cebinizde, özetle üzerinizde sürekli olarak bir bıçakla gezebileceğiniz bir durum söz konusu değildir. Makalede de belirttiğimiz gibi burada “taşımak”tan kasıt, bıçağın kullanımı serbest olan alanlara nakledilmesidir.

   Bir bıçağın kişinin üzerinde bulunmasına makul gözüyle bakılabilecek durumlar avlanma, kamp gibi kırsal alanda yapılan faaliyetler sırasında veya bağ bahçe işleri, çeşitli izinli toplayıcılık faaliyetleri gibi işler sırasındadır. Kaldı ki bu durumlarda da kolluk kuvvetlerinin kötü niyet algılaması hâlinde yasal işlem başlatma yetkisi vardır.

   Bu şekikde “nakil” amacıyla taşımak niyetindeyseniz, nasıl olması gerektiği yasalarda belirtilmiş ve bu kısımlar makalemizde de alıntılanmıştır.

 3. Merhaba, ben doğa sporlarıyla ilgili bir insanım ayrıca atölyemde hobi olarak bıçak yapıyorum. Mesela toplam boyu 30 cm veya daha uzun bir kamp bıçağıyla bir ormana kampa gideceğim bu durumda neye dikkat etmeliyim. hatta bazen gideceğim şehre otobüsle gidiyorum ne yapmalıyım?

 4. Selamlar. Bu tür aletlerin nasıl nakledileceği ilgili yasada da, yazımızda da açıkça anlatılmıştır.

  Öncelikle hatırlatalım ki kolluk kuvvetleri adına yorum yapma ve karar verme gibi bir yetkimiz yoktur.

  Özetle: Hemen kullanılamayacak, kullanıma hazır olmayan bir durumda, kınında, kılıfında veya bunlar olamıyorsa muşamba, çuha vb. Malzemelerle sarılıp, güvenli şekilde muhafaza edilebilecek durumda olmalıdır. Mümkünse en güvenli yok hem kılıfında hem de bir beze vs’ye sarılı biçimde olmasıdır. Saldırı veya savunma amaçlı kullanılabileceği izlenimini vermemelidir.

  Sizin durumunuzda kamp çantasının içinde, kınında ve sargılı şekilde taşınması gibi görünmektedir.

  Yine de X-ray cihazı gibi bir makineyle veya elle-gözle yapılan klasik bir aramada böyle bir şey taşıdığınız ortaya çıkarsa nasıl bir durumla karşılaşacağınızı öngörmek güç. İthamlara maruz kalabilir ve çokça dil dökmek durumunda kalabilirsiniz.

 5. Ne güzel adelet elin iti kopuğu tineri bally ı çeksin ekmek bıçağıyla tek suçu oradan geçmek olan masum vatandaşın canına kast etsin kimisi pitbull cinsi katil köpeğini vatandaşın üstüne salsın ama bizde bunlara tedbir amacıyla 10 cm çakı olunca olağan şüpheli olalım yok öyle bi dünya benim anam ağlıyacağına onlar gebersin..

 6. hocam ben kesmeyen keoleek almak istiom amacım sadece sallamak hoşama gidiyor oda yasak mı??

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir