izeltas-6410-800-gram-nacak-el-baltasi

İzeltaş 6410 El Baltası (Nacak) İnceleme

Bir el baltası veya diğer adıyla nacak satın almayı düşünüyorsanız birçok seneçenek mevcut. Yabancı firmalar arasında geçmişi yüz iki yüz yılı aşan firmalar bile bulunmakta. Bunların bir kısmı son teknoloji üretim teknikleri ve malzemeleri kullanırken kimileri geleneksel yöntemlerle hatta el işçiliğiyle nacak veya el baltası üretmeye devam ediyor.

Peki, yerli üretim bir nacak alınamaz mı? Yerli firmaların hiçbiri el baltası üretmiyor mu? Elbette ki yerli firmalar arasında da el baltası üretenler var. Üstelik bunlardan birisi de İzeltaş. İzeltaş, el aletleri ve hırdavatta kendini kanıtlamış yerli bir firma. Çok geniş bir ürün yelpazesi bulunan İzeltaş’ın kamp malzemeleri, av bıçakları ya da nacaklardaysa pek fazla ürünü bulunmuyor. İzeltaş nacak da bu nadir ürünlerden biri.

İzeltaş’ın resmî internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz ürünler arasında yalnızca iki adet nacak olduğunu görebilirsiniz. Bunlardan biri İzeltaş 6410, diğeriyse İzeltaş 6415 nacak. Bu iki ürün arasından İzeltaş 6410 nacağı sizin inceledik. Yazıyı okumak yerine inceleme videosunu izlemek isteyen videoyu burdan izleyebilir. İnceleme yazısına videonun altına doğru devam edebilirsiniz.

İzeltaş 6410 nacak, 800 gram kafa ağırlığına sahip, İngilizcede “hatchet” denilen kızılderili baltalarına tasarıma benzer biçimde tasarlanmış bir el baltası. Nacağın sapı dişbudak ağacından üretilmiş olup sap, kafaya hem plastik hem de çelik kamayla sabitlenmiş. Sapı sabitlemekte kullanılan kama paslanmaz çelikten yapılmış. Sap dişbudak ağacından üretildiği için son derece sağlam; ahşap olduğu için de titreşimleri oldukça azaltıyor. Sapın biçimi ve tasarımı son derece düzgün. Ancak sap cilalı olduğu için elin terlemesi durumunda kayabilir. Hem kaymayı önlemek hem de titreşimleri azaltmak için İzeltaş baltanın sapına tenis grip sarabilirsiniz. Sap sentetik malzemeden üretilmediği için İzeltaş 6410 nacağın nihaî toplam ağırlığı üründen ürüne değişebiliyor, fakat firmanın verdiği ölçülere göre toplam ağırlık 1065 gram civarında. İzeltaş 6410 nacağın diğer ölçü ve boyutlarını da aşağıda görebilirsiniz.

izeltas-6410-nacak-olcu-ve-boyutları
Kaynak:www.izeltas.com.tr

Son derece sade bir deri kılıfla birlikte gelen İzeltaş 6410 nacak, oldukça yüksek olan kafa ağırlığı sayesinde çok güç sarfedilmeyen savurmalarda bile çok etkili darbeler vurulmasına olanak sağlıyor. Ancak aynı durum, ağaca saplanan baltayı sökerken veya savurma tamamlandığında bir dezavantaj da sağlıyor. Bu nedenle bilek ve kolun nacağın kullanımına alışması biraz zaman alabilir.

İzeltaş 6410 el baltasının çeliği, ne tür bir çeliktir bilmiyoruz. Ürün açıklamalarında “kaliteli çelik” ifadesi yer alıyor; fakat el aletlerince kullanılan yüzlerce çeşit çelik olduğu ve bunların oldukça büyük kısmının nitelikli çelik sınıfına girdiği düşünülünce bu açıklama son derece yetersiz ve İzeltaş gibi bir firmaya yakışmayacak derecede amatörce kalıyor. Emin olduğumuz tek şey çeliğin paslanmaz bir çelik türü olmadığı. Baltayı yağalamadan bırakırsanız suya maruz kalmadan bile üzerinde pas lekeleri oluşmaya başlıyor. Ancak bu durumu en aza indirgemek için nacağın kafası elektrostatik toz boyayla kaplanmış. Boya tabakası son derece kalın ve baltayı iyi sarmalıyor. Baltayı metale vurmadığınız sürece bu kaplama uzun yıllar dayanabilecek gibi görünmekte.

İzeltaş 6410 baltanın kesici ağzı indüksiyonla sertleştirilmiş. Bu yöntemde metalin tamamı veya belirli bir kısmı yüksek güçte elektromanyetik alana maruz bırakılır ve tıpkı bir mikrodalga fırına konan yiyeceğin ısınması gibi ısınır. İndüksiyon yönteminde ısı, metale dışarıdan verilmediği, metalin kendi içinde ortaya çıktığı için son derece dengeli bir ısınma ve soğuma sağlanır. Böylece sertleştirme ve tavlama işlemi çeliğin sağlamlığını daha da arttırır.

Nacağın kafasının arka tarafı çekiç gibi düz bir şekilde yapılmış. Ancak bu kısmı metallere vurmamanız gerekiyor. Bu kısmın çekiç gibi yapılmasının sebebi tahta kamaları ve tahta kazıkları çakarken buradan faydalanmanıza olanak tanımak. Çivi veya çadır kazığı çakmak gibi işler için KESİNLİKLE nacağın çekiç başını kullanmayın.

İzeltaş balta, bir de deri bilek kayışıyla birlikte geliyor. Ancak kayış, böyle bir alette kullanmak için oldukça kısa, üstelik el baltasında kayış kullanımı pek kullanışlı olmuyor.

Değerlendirmeyi bitirirken bir noktayı daha belirtmek isterim. Benim sipariş ettiğim baltada sapın kafaya girdiği ve kamaların çakılı olduğu üst kısımda ahşapta çatlamalar vardı. Oldukça ağır kullanıma rağmen henüz kafa yerinden oynamadı ya da gevşemedi; ancak ben böyle bir durumu da İzeltaş kalibresinde bir firmaya yakıştıramadım. Bu ürünün son kalite kotrolde reddedilip sapın tekrar çakılması gerekirdi. İzeltaş gibi bir firmaya yakışan budur.

Bu olumsuzluğa rağmen İzeltaş 6410 nacak makul fiyatlı ve oldukça sağlam bir ürün. Bendeki ürün şu ana kadar çok fazla iş gördü ve henüz yıpranma belirtisi göstermedi. Toz kaplamasında ortaya çıkan tek sıyrılmalar da bir arkadaşımın kamp sırasında metal çadır kazığını baltayla çakmaya çalışması sonucu oldu. Ek olarak bir keresinde de çok fazla ve budaklı ahşaplara vurmam sonucu ağzında çok ufak bir iki kertik oluştu; fakat makine kullanmadan bileyleyerek bunları yok edebildim. Bu vesileyle baltanın ağız tutuşunun  da oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

 

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir