güçlü kadın

Kadınlar için; Cinsel Saldırganları Caydırma Yöntemleri

Hayatta kalabilmenin bir unsuru da saldırılardan kurtulabilmektedir. Hayatta kalmak zor bir durumdan yalnızca sağ kalmayı değil, bedensel ve ruhsal bütünlüğü en iyi şeklide koruyarak o durumdan kurtulmayı ifade eder. Öz savunma, bir saldırıdan kurtulmanın aşamalarından biridir; ancak ilk aşama caydırıcılıktır. Bu durumda kadınların cinsel saldırılardan korunmasını hayatta kalmanın bir parçası, caydırıcılığı da onun bir unsuru sayabiliriz. Bir kadın, eğer yeterince caydırıcı olabilirse savunma tekniklerini bilmese dahi kendini korumayı başarabilir.

Bu tür makalelerde genelde; tek başına, cenin pozisyonunda bir köşeye çekilmiş, yapayalnız bir kadının olduğu gri tonlarda iç karartıcı fotoğraflar kullanılır. Biz böyle yapmamayı tercih ettik. Her şeyden önce bunu yapmayın! Güçsüz, kurban psikolojisine girmeyin. Eğer kurban olduğunuza siz kendinizi inandırırsınız, başkalarını aksi duruma nasıl inandırabilirsiniz ki?

Neden “Kadınlar için Saldırganları Caydırma Teknikleri”ne değindiğimize gelince. İstatistikler, insanlık tarihi, polis kayıtları, sosyal koşullar ve sıralayabileceğimiz daha birçok veri gösteriyor ki “saldırı” söz konusu olduğunda erkeklerin saldırgan, kadınların da kurban olma olasılığı daha fazladır. Bu ifade kadınların güçsüzlüğüne veya erkeklerin gücüne atıfta bulunmak için kaleme alınmamıştır. Erkeklerin de cinsel saldırı kurbanı olduğu, olabileceği ortadadır; fakat seri cinayetler tarihi incelendiğinde dahi erkek katil sayısının kadın katil sayısından kat kat fazla olduğu görülür. Bilim insanları bu durumu; beynin ilkel kısmından gelen dürtü ve istekleri değerlendirip sosyal kurallar, edep, terbiye, empati gibi koşullara bağlı olarak işleyen, deyiş yerindeyse “medeni” bir insan gibi davranmayı sağlayan “prefrontal korteks” yani beynin ön lobunun erkeklerde kadınlara kıyasla daha ufak olmasına bağlamaktadır.

Her erkek saldırgandır, tacizcidir demiyoruz. Pozitif ayrımcılık da yapmıyoruz. Pozitif ayrımcılık, yapılmadığı herkese negatif ayrımcılıktır. Ancak nesnel ve istatistiksel gerçekler de ortadadır. Bir erkek saldırıya uğradığında çok sıra dışı bir durum olmadıkça cüzdanı, cep telefonu, sırt çantası veya benzeri bir şey yüzünden saldırıya uğrar; ancak bir kadın saldırıya uğradığında çoğu zaman hedef, bedenidir.

Kadınların saldırıya uğradığında ne yapması gerektiğini söyleyen, gösteren, bu konuda eğitim veren çok fazla kişi ve kaynak mevcut; fakat saldırıya uğradıktan sonra kendini savunarak kurtulmaktansa, saldırmaya niyetli kişiyi daha eyleme geçmeden caydırmak çok daha tercih edilir bir durumdur.

İşte bu nedenle kadınların saldırganları caydırma yöntemlerini bilmesi kritik önem taşımaktadır. Her ne kadar bu bilgileri paylaşma ihtiyacı hissetmemiz; böyle bilgileri iki cinsten özellikle birine bildirme gereksinimi hissetmemiz üzücü ve düşündürücü olsa da kadınlar için paylaşacağımız saldırganları caydırma yöntemleri, bir kadının bile işine yarasa, bir kadına dahi faydası olsa kendimizi başarılı olmuş sayarız.

Saldırganları Caydırmak İstiyorsanız Etrafınızın Farkında Olun

Bir kadına saldırmak isteyen saldırganlar, genelde kurbanlarının dalgın veya dikkatlerinin dağınık olduğu anları seçerler. Kadınların saldırıya uğradığı anlar genelde alışveriş bitiminde poşetlerini arabalarına yerleştirdikleri, çocuklarıyla uğraştıklar, telefonlarını kurcaladıkları anlarda olur. Saldırganları caydırmak için etrafınızın farkında olun. Arkanızda yürüyen biri, karşı kaldırımda gözlerini üzerinizden ayırmayan biri olabilir.

Etrafınızın farkında olmak sizi izleyen birini, kendini fark ettirmemek için daha tedbirli davranmaya zorlayacaktır. Bu da sizi kaybetmesi ihtimalini arttırır. Ayrıca telefonunuzla uğraşırken fark etmeden karanlık bir sokağa girmez, Facebook postu okumaya çalışırken birinin arkanızdan yaklaşmasına izin vermezsiniz.

Kuşkulandığınız kişilerin yüzlerine bakın. Onlara dik dik bakıp, kesişiyormuş pozisyona düşün, demiyoruz. “Yüzlerine” bakın. Size saldırma potansiyeli olan birinin yüzüne baktığınızda potansiyel saldırgan, daha sonra ifade vererek eşgalini tarif etme ihtimalinizden çekinecektir. Utangaç bir şekilde başınızı önünüze eğerek yürümek yerine omuzlarınız, sırtınız ve başınız dik şekilde yürüyün.

Ayık Olun, Güvendiğiniz Kişilerle Olun

Eğlenmek, gezmek, dinlenmek, kafa dağıtmak herkesin hakkı. Ancak gece eğlencesine çıkıyorsanız kimlerle çıktığınızı bilin. İçkili bir ortamsa sarhoş olmayın. Güvendiğiniz insanların yanında değilseniz içki içmeyin ya da az için. Sarhoş bir kadın, ayık ve dinç bir kadına kıyasla çok daha kolay bir hedeftir ve potansiyel saldırganların dikkatini çok daha fazla çeker.

İllaki biraz dağıtmak niyetindeyseniz mutlaka, ama mutlaka sizi güvenli ortamınıza ulaştıracak güvenilir insanların varlığından emin olun. Güvenilir insanlar derken iki gün önce tanıştığınız arkadaşınızı kastetmiyoruz. Şunu aklınızdan çıkarmayın, cinsel saldırı vakalarının büyük kısmında saldırgan kadının, kurbanın tanıdığı biridir. Kime güvenip güvenemeyeceğiniz konusunda uyanık olun.

Saldırıları Caydırmak için Bedeninizi ve Sesinizi Kullanmak Çekinmeyin

Birinin üzerine doğru geldiğini hissediyorsanız, karanlık bir sokakta yalnız bile olsanız, ellerinizi kullanarak dur işareti yapmaktan ve bağırarak o kişiye üzerinize gelmemesini söylemekten çekinmeyin. Bağırmak derken, gerçekten bağırmayı, sesinizin tüm sokakta çınlamasını kastediyoruz.

Bunu yaptığınızda “rezil olacağınızı” düşünebilirsiniz, ama emin olun ki olası diğer sarsıntılardan çok daha hafif atlatılacak bir durumdur.

Potansiyel Silah Taşımaktan Çekinmeyin

Bunu söylerken tabii ki üzerinizde tabanca veya bir av bıçağı taşıyın demiyoruz. Cinsel saldırganları caydırmak için, daha çok; şemsiye gibi, savurabileceğiniz ve çarptığında hasar verme ihtimali olan nesneleri taşımanızı kastediyoruz. Bunun dışında kemer, şişe, alüminyum su matarası, anahtar, tükenmez kalem, el çantası, hatta topuklu ayakkabıların bile savunma silahı olarak kullanılabileceğini unutmayın. Özellikle parfüm ve roll-on şişeleri çok sağlamdır ve zor kırılır. Potansiyel savunma cisimlerini aklınızda tutun. Şemsiye, şişe su matarası gibi iri ve caydırıcı olanları, eğer yanınızdaysa, elinizde ve görünecek şekilde taşıyın.

Cinsel Saldırganların Pusuya Yatma İhtimali Olan Yerlerin Farkına Varın

Bu cümleyi okuduğunda herkesin aklına ilk olarak karanlık dar ve izbe bir sokak geldiği kesin. Fakat bu kadarla kalmıyor. Alt geçitler, asansörler, kapalı otopark veya yer altı otoparkları gibi yerler de sayılabilir.

Bunların her birinden korunmanın yolları farklıdır. Örneğin; asansörde tekseniz, sizden sonra biri bindiğinde, Instagram resimlerine bakmaya bir süre ara verin ve asansöre binen kişinin yüzüne bakın. Hatta ona selam verin. Böylece onun kafasında, yüzünü hatırlayacağınız fikrini güçlendirin. Eğer çok tedirgin olursanız asansörden inin ve bir üst ya da bir alt kattan tekrar binin.

Arabanızı yer altı otoparkına park ettiğinizi varsayalım. Arabanızın etrafını, onun yanına gitmeden önce uzaktan inceleyin. Özellikle sürücü tarafında ticari araç tipi büyük, kasalı araçlar varsa aracınıza yaklaşmayın. Gerekiyorsa bir güvenlik görevlisinden size eşlik etmenizi rica edin.

Anahtarınızı arabanın başına gidince aramaya başlamayın. Park alanına çıkmadan önce anahtarınız elinizde olsun. Arabaya doğru ilerlerken bir şeyde kuşkulanırsanız ya da tedirgin olursanız binaya geri dönmekten çekinmeyin.

Cinsel Saldırganla Soyguncuyu Karıştırmayın

Bir cinsel saldırgan, bir kadının bedenini elde etmek niyetine olacaktır. Bu nedenle çantanıza hamle yapmaz. Yapsa bile kısa bir anlığına, dikkatinizi dağıtmak için yapar. Eğer saldırgan, çantanızı almaya çalışmak konusunda ısrar ediyorsa, bırakın gitsin. Muhtemelen içinde, canınızdan kıymetli bir şey yoktur.

Cinsel Saldırgandan Kaçın

Olur da cinsel saldırganı caydırmak için kullandığınız tüm yöntemler ve gösterdiğiniz tüm çabalar sonuçsuz kalırsa kaçın. Kaçmaktan kasıt, 20 metre koşup durmak değil. Tabana kuvvet, arkanıza bakmadan kaçın! Bu sırada yardım istemek için bağırabiliyorsanız bağırın. Ancak nefesinizi kaçmaya devam etmeye saklamayı unutmayın.

Kaçmakla ilgili her zaman ihmal edilen bir durum vardır. Kaçacağınız yer, saldırganın belirli bir mesafe uzağı değil, güvenli bir yerdir. Yerini biliyorsanız karakola, yakınsanız bir arkadaşınızın veya tanıdığınızın evine doğru kaçın. O an hiçbir şey düşünemiyorsanız biraz uzaklaştıktan sonra bir dükkâna dalın ve yardım isteyin.

İmdat Yerine Daha Belirleyici Yardım Çığlıkları Kullanın

Olayın hiçbir zaman hiçbir kadın için o noktaya gelmemesini umsak da eğer ki cinsel saldırgan tarafından yakalanırsanız, kaçamıyorsanız “imdat” diye bağırmayın. Tecavüzcü, tacizci, hırsız, hatta yangın var diye bağırmak dahi, sesinizi duyanlar için daha tetikleyicidir.

“İmdat” sözcüğü duyanlarda, birilerinin bir konuda yardım istediği çağrışımını yapar; fakat “tecavüzcü” ya da “tacizci var” diye bağırmak, ne konuda yardım istediğiniz konusunda, sesinizi duyanlara çok net ve açık bir fikir verir. Bu tür ifadelerin, sesinizi duyanları yardım etmeye tetikleme olasılığı daha fazladır.

Bir şekilde insanlara ulaşabiliyor, onlara dokunabiliyorsanız bunu yapın. İnsanlar, ortaya atılan yardım çığlığını üzerine alınmayabilir; ama yolda yürüyen bir adamı kolundan yakalayıp, “Cinsel saldırıya uğradım bana yardım et.” dediğinizde üzerine alınmama ihtimali sıfıra yakındır. Yardım etmemeyi tercih edebilir, o başka mesele. Kimsenin karşısında öyle bir anda böyle birilerinin çıkmamasını dileriz.

Cinsel Saldırganlarla İlgili Hatırlatmalar

Unutmayın, cinsel saldırı, tecavüz, çok çok nadir durumlarda cinsel açlıktan dolayı ortaya çıkar. Çoğu vakada zihinsel sapkınlıktan, sapıklıktan ortaya çıkar. Gerçekten cinsel yoksunluğun olduğu, iki cins arasındaki iletişim ve etkileşimin yanlış yorumlandığı, nadir görülen cinsel saldırı durumlarını bir kenara bırakırsak bir erkeğin cinsel saldırıya ya da amiyane tabiriyle “tecavüze” yeltenmesinin nedeni bir kadını isteği dışında kontrol altına alma dürtüsüdür. Güçlü olduğunu, bir şeyler üzerinde denetime sahip olduğunu kanıtlama ihtiyacıdır.

Bu tür saldırganlar bilinçli ya da içgüdüsel olarak zayıflıkları, yani zayıf kurbanları seçer. Cinsel saldırı sırasında veya sonrasında başına bela olabilecek, kendini yaralayabilecek, polise ifade verecek, hatta kendini yenerek onu o hislerden mahrum edecek kişilere saldırmazlar. Bu nedenle etrafınızın farkında olmak kilit unsur, potansiyel saldırganın başına iş açacağınızı hissettirmek de ikincil unsurdur.

 

Tüm kadınların güvende olması dileğiyle.

6 comments

  1. özellikle çalışan kadınların bilmesi gereken kendini savunma yöntemleri olmuş. elinize sağlık.

  2. kadınların kendini savunmasıyla ilgili ayrıntılı bi yazı olmuş. emeğinize sağlık

  3. cinsel saldırganlarında tecavüzcülerinde allah bin belasını versin!!!..

  4. bi cinsel saldırı olayı benimde başıma gelmişti. Allah kimsenin başına gelmesin ucuz kurtuldum çok şükür ama belki bu caydırma yönetmlerini bilsem hiç başıma gelmeycekti. elinize sağlık.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir