sevinen sporcu

Kendime Uygun Sporu Nasıl Seçerim?

Posted by

Uygun bir spor türü seçerek kilo alabilir, kilo verebilir, gücünüz arttırabilir, kalp-damar sisteminizi ve akciğerlerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize uygun sporu bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendinize uygun sporu bulduktan sonra diyet ve beslenme konularında da daha az kafa yomranız gerekecek; çünkü beslenme şekliniz yaptığınız spora göre şekillenecektir. Enerji tüketimi yüksek olan dayanıklılık sporları yapanlar karbonhidrat alımını yüksek tutmalı, güç sporları yapanlar veya sağlıklı kilo almak isteyenlerse protein alımına önem vermelidir.

Spor dallarını; güç ve dayanıklılık sporları olarak, iki ana başlık altında toplayabiliriz. Güç sporları kısa süreli, patlayıcı güce dayalı ve çok fazla enerji harcatmayan sporlardır. Dayanıklılık sporları da uzun süren, temposu sabit veya hafif oynamalarla süre giden ve aerobik kondisyona dayalı sporlardır. Aynı spor dalından örnek verirsek; maraton koşusu dayanıklılık; depar koşusu da güç sporu sayılabilir.

Amacınız sağlıklı bir şekilde kilo almaksa, güç sporları tam sizlik. Kas kütlenizi arttırarak, vücudunuzun yağ oranını arttırmadan kilo alabilir; bu sırada sağlıklı bir kalp dolaşım sistemine sahip olmanız da yanınıza kâr kalacaktır. En bilindik ve ülkemizde de en yaygın uygulanan güç sporlarında biri, vücut geliştirmedir. Vücut geliştirmeyle ilgili sıkça düşülen bir yanılgı, bu sporu yapan herkesin, dergilerde ya da filmlerde gördüğümüz iri ve kaslı kişilere dönüşeceği düşüncesidir. Böyle bir endişeye kesinlikle gerek yoktur. Hobi olarak, sağlığınızı korumak ya da kilo almak için yapacağınız ağrılık çalışmaları, sizi o hâle getirmeyecektir. O hâle gelebilmek için bir koşucu, jimnastikçi ya da bisikletçi gibi tüm hayatınızı buna adamanız ve bu amaca göre düzenlemeniz gereklidir.

Eğer amacınız kilo vermekse, kas kütlenizi kaybetmeden kilo vermenin en emin yolu dayanıklılık antrenmanları yapmaktır. Haftada 3-4 gün yapacağınız 30-60 dakikalık koşular, vücudunuzdaki fazla yağları eritmekte size yardımcı olacaktır. Eğer beslenmenizde de yanlışa düşmezseniz, kas kütlesi kaybı yaşamazsınız.

Eklem ağrıları ya da hâlsizlik gibi sorunları gidermekte de spordan faydalanabilirsiniz. Ancak bütün antrenmanlarda olduğu gibi, temkinli olmalı, vücudunuza kulak vermelisiniz. Aslında işin en doğrusu, bir profesyonel tarafından hazırlanmış egzersiz programlarını uygulamaktır.

Çoğumuz, sporun ağrılara neden olacağı ve enerji harcadığımız için gün içinde bizi hâlsiz düşüreceğini sanırız; oysaki doğru bir spor ve beslenme programı sizi olduğunuzdan çok daha dinç bir ruh hâline sokacaktır. Sabah defalarca alarmı ertelemekten vazgeçip, daha az uyusanız bile daha dinlenmiş olarak uyanacak, gün içinde de çok daha dirençli olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir