elinde-kalp-olan-doktor

Kolesterol Tamamen Zararlı mıdır?

Kolesterol çoğu zaman sağlıksızlıkla ilişkilendirilir ve vücutta türeyen zararlı bir madde olarak bilinir. Ancak kolesterolün aslında vücut için gerekli bir madde olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızı okuyarak kolesterolle ilgili bilinmeyen gerçekleri öğrenebilirsiniz.

Bilim insanları, tam olarak ne olduğunu daha yeni yeni anlamaya başlıyor. Eskiden yalnızda tek tip kolesterol olduğu zannedilirdi. Şimdi ise LDL ve HDL adında iki tür kolesterol olduğu ve bunlardan HDL’nin faydalı olduğu düşünülüyor. Günümüzde, önceleri bir atık ya da artık madde olduğu düşünülen kolesterolün, vücut tarafından üretilen bir madde olduğu biliniyor.

Kolesterolün nasıl zarar verdiğini anlamak içinse yapısını anlamak gerekli. Neden faydalı olduğunu anlamak için de işlevlerini daha iyi öğrenmek gerekiyor. Bilindiği kadarıyla, karaciğer tarafından üretilen bir cins steroid olan kolesterol, hücrelerin geçirgenliğini ve akışkanlığını-esnekliğini sağlıyor. Yani sağlıklı hücre üretimi için gerekli. Hücrenin yapısıyla ilgili işlevlerinin dışında kolesterol, D vitamini üretimi için de kullanılan hammaddelerden biri. Kana karışmak yoluyla, vücutta gerektiği yerlere ulaştırılan bu reçinemsi madde, çok miktarlarda olduğunda damarlarda birikebiliyor. Ancak yaşamsal işlevlerimiz açısından önemli ve gerekli olan kolesterolü, belirli seviyelerin altına düşürmek de sağlığı bozabiliyor.

Kimi deneyler, kolesterolü kasıtlı olarak düşürmenin, sinir sistemi ve bellek üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını ortaya koyuyor. Ayrıca kolesterolü düşürmeye yarayan ilaçların da ne kadar işe yaradığı başka bir sorgu konusu. Kalp-damar hastalıklarından muzdarip olmayanlarda, bu ilaçları kullanmanın “dişe dokunur” bir fayda sağlamadığı sonucuna varan deneyler bir yana çoğu doktor, kolesterolü düşürmek için yaşam tarzını değiştirmenin daha köklü ve etkili bir çözüm olacağında birleşiyor.

Bu bilgiler ışığında, kolesterolün, fazlasının zararlı olduğu, ancak yine de vücut için gerekli bir madde olduğu anlaşılıyor. Belli seviyelerin üzerine çıkması zararlı, evet; ama çok düşük seviyelerde olması da zararlı, çünkü vücudumuzun kolesterole de ihtiyacı var. Spor yapan, sağlıklı beslenen birinin endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil. Bunun dışında kalanlarsa biraz da çabayla, sağlık sorunlarıyla karşılaşmadan ve yaşam kaliteleri düşmeden önce kolesterolle başa çıkabilirler. Bunun için yapılması gereken elbette ki öncelikle bir doktora danışmak, sonra da doktorun da tavsiye edeceği gibi, yaşam tarzını değiştirmek, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi, hayatının bir parçası yapmak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir