Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Spor yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız özellikle de ağırlık çalışılan bir spora başlamış ya da başlamak niyetindeyseniz “protein tozu” kelimeleri mutlaka kulağınıza çalınmıştır. Çok bilen, bildiğini sanan ya da gerçekten bu konular hakkında deneyimli ve bilgili birileri size protein tozu kullanmayı önermiştir. Peki, protein tozu kullanımı nasıl olmalı? Protein tozu ne zaman kullanılmalı? Hangi protein tozu kullanılmalı?

Vücut geliştrime ya da ağırlık çalışıyorsanız vücudunuzun yüksek miktarda proteine ihtiyacı olacak; burası kesin. Ancak çoğu zaman önerilen miktarlar gerçek ihtiyaçtan çok yüksek olur. Öncelikle, hemen ve net bir şekilde belirtelim ki protein tozu bir ilaç değildir. Süt, yumurta veya soya gibi doğal hammadelerden üretilen bir üründür.

Sebepsiz yere ya da fazla protein tüketmenin bir zararı olmaz. En kötü ihtimalle biraz gaz yapabilir. Aşırı tüketimi durumunda belki kilo almanıza neden olabilir. Ama sırf protein tozu içtiği için kimse Arnold’a dönüşmez.

Eğer ağırlık çalışırken hamlama yaşıyorsanız, kesiliyorsanız veya kas gelişimi gözleyemiyorsanız protein tozu kullanabilirsiniz. Sabahları bir iki ölçek, antrenman yapılan günlerde de egzersizden önce bir iki ölçek çoğu bünye için yeterli ve idealdir.

WHEY proteini sporcunun vazgeçilmez dostudur. Siz de yeni başlıyorsanız WHEY proteini sizin için uygun bir seçim olur. Çok hızlı kana karıştığından ve kullanıma hazır protein cinsi olduğundan en temel protein takviyesi WHEY’dir.

Eğer bu işe ayırabileceğiniz bütçe biraz daha fazlaysa uykudan önce içmek üzere casein proteinini de düşünebilirsiniz. Bu protein çok yavaş bir şekilde kana karışır. Bu sayede istikrarlı bir protein kaynağı sağlar. Bir anda fazla tüketilerek vücut tarafından dışarı atılıp ziyan edilme ihtimali de daha azdır. Bu sebeple bütçeniz uygunsa uykudan önce kullanmak üzere casein de düşünebilirsiniz. Ama tekrar hatırlatalım casein WHEY’den pahalıdır.

Protein tozu türleri arasında da bir seçim yapacaksanız yani WHEY, soya veya yumurta beyazından üretilen proteinlerden birini seçecekseniz tavsiyemiz WHEY’den yana olacaktır. Eğer süt ve süt ürünlerine karşı alerjiniz yoksa bu protein en verimli seçim olacaktır.

Süt ürünlerine alerjiniz ya da laktoz hassasiyetiniz varsa da soya veya yumurta beyazından üretilen proteinlere yönelmelisiniz. Casein, sütten üretilmesine rağmen laktoz içermez, bu nedenle laktoz hassasiyeti olanlar da kullanabilir. Ama protein tozu kullanımı nasıl olmalı sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımıdaki tavsiyeleri uygulamadan önce bir doktora veya spor eğtmenine de danışmanızda fayda vardır. Özellikle herhangi bir sağlık sorununuz varsa bunu yapmanızı şiddetle taysiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir