solognac ne demek solognac nedir

Solognac Ne Demek? Decathlon Markası Solognac Nedir

Bildiğiniz gibi Decathlon markası, “Sporu herkes için erişilebilir kılmak” gibi bir vizyona sahip. Sporu herkes için erişilebilir kılmanın anahtarı da spor araç gereçlerini olabildiğince uygun fiyatla sunmaktan geçiyor. Günümüzde her şeyin ucuzunu yapmak mümkün. 15₺’ya samuray kılıcı da bulabilirsiniz. Ancak “gerçek” ve nitelikli bir samuray kılıcının fiyatı 1000-5000$ arasındadır. Buradan da çıkarılacak ders kalite ve fiyat arasında kabul edilebilir bir denge yakalamktır. İşte bu nedenle Decathlon, kendi markalarını yaratıp bunlar altında istediği standartlara uyan ürünler üreterek veya ürettirerek fiyat ve nitelik yani kalite üzerinde de tam denetim ve yönetime sahip oluyor. Decathlon ana markası adı altında kayıtlı 30’dan fazla marka ve bunların haricinde 10 kadar da Ar-Ge sirketi var. Solognac da bunlardan biri. Peki, Solognac ne demek?

Solognac sözcüğünün hiçbir anlamı bulunmuyor. Amerika’da faaliyet gösteren Decathlon’un marka tescili kayında buradan ulaşabilirsiniz. Decathlon, Solognac’ı av, avcılık ve her türlü av malzemesi markası olarak konumluyor. Ancak tescil kaydında da görebileceğiniz gibi mutfak eşyalarından basınçlı metal tüplere; metal ve metal alaşımlara; bilimsel gözlem ve araştırma donanımlarından fotograf ve film ekipmanlarına; ateşli silahlar, patlayıcılar ve deri ürünlerine kadar her türlü ürün için marka tescili alınmış durumda. Herhalde bunu da markayı korumak için yapmış olsalar gerek. Decathlon bu markayı av ve avcılık ürünleri sayesinde meşhur ederken başka biri de çıkıp, Solognac diye bir çadır markası tescil ettirerek markanın ününden faydalanabilirdi. Herhalde hiçbir marka bunu istemez.

Decathlon’un birçok markası ya doğayla ilgili anlamlar içeriyor ya doğayla bütünleşmiş eski halkların ve insanların adından oluşuyor ya da bu halkaların dillerinde doğaya dair anlamlara geliyor. Ancak Solognac böyle bir sözcük değil. Markanın Amerika’daki tescil kaydında “Sözcük herhangi bir yabancı dilde hiçbir anlama gelmemektedir.” bilgisi girilmiş. Buradan ulaşabileceğiniz, Solognac’ın kurumsal internet sitesinin hakkımızda bölümünde de anlama dair herhangi bir bilgi bulnmuyor.

Solognac Hangi Ülkenin Malı?

Decathlon bir Fransız markasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde üretim ve satış yapmasına/yaptırmasına rağmen markanın merkezi Fransa’dadır. Decathlon’un alt markası olan Solognac için de aynı durum geçerlidir. Firmanın ürünleri dünyanın farklı ülkelerinde üretilip satılmaktadır. Ancak Solognac bir Fransız markasıdır.

Solognac Markasıyla İlgili Genel Bilgiler

Solognac markasıyla ilgili dikkat çekici ve ilginç noktalardan biri de marka dili. Günümüzde hiçbir markanın suya sabuna dokunan bir iddiada bulunmamaya özellikle dikkat ettiği; bütün markaların feminist, çevreci, insan hakları savunucusu vs gibi tavırlar takındığı günümüzde Solognac markası, tanıtım filminde bile oldukça iddialı bir tavır takınmış. Decathlon’un genel marka dili çevrecilikten uzak değil elbet. Ancak bu tip markalar genelde doğada, kendi hâlinde yaşam mücadelesi veren hayvanları öldürmeyi de içeren avcılık konusunda çok iddialı şeyler söylememeye özen gösterir. Decathlon’un alt markası Solognac’sa bu konuda geri adım atmıyor ve sözünü esirgemiyor. 

Markanın hakkımızda sayfasının “Ekibimiz” kısmında şu tür ifadeler bulunmakta: Solognac’ın sosyal medya hesaplarında ve blogunda ekibimizin avlanırken görüntülerini ve tartışmalarını görebilirsiniz. Bizim konu başlıklarımız futbol değil hayvan göçleridir. Öğünlerimizde düşük kalorili ve az yağlı yiyecekler bulunmaz. İşlenmiş eti tercih ederiz. Arabalarımız çamurla ve ofis duvarlarımız avladığımız hayvanların başlarıyla süslüdür.

Doga Kaçkınları olarak, doğada barınak, koruma veya sürekli bir gıda kaynağı olmadan kelimenin tam anlamıyla dişiyle tırnağıyla yaşamaya çalışan hayvanların yaşam alanına arazi aracıyla ve elde bir tüfekle girip hayvanları öldürme fikrine çok sıcak bakamasak da, Malezya’da çocuk işçilere üretim yaptıran markaların bile sosyal medyada insan hakları savunucusu kesildiği günümüzde dürüstlüğünden ödün vermeyen Solognac’ı tebrik ediyoruz. En azından avcılığı bir yaşam biçimi olarak gördükleri ve doğayla bütünleşmenin yolunu bu şekilde benimsedikleri gerçeğini gizlemeye çalışmıyorlar. Ürünlerinin de (en azından bizim denediklerimizin) oldukça sağlam ve görece uygun fiyatlı olduğu da ortada.

Sözün özü Solognac Decathlon ana markası altında bir alt markadır. Av ve avcılık ürünleri üretir. Herhangi bir kelime anlamı bulunmamaktadır.

Solognac Sika 130 Grip av bıçağını incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İsterseniz Solognac’ın ürünlerinden olan Sika 130 grip av bıçağını incelediğimiz videomuza buradan ulaşabilirisniz. Solognac’ın av bıçağını denediğimiz videomuza da buradan ulaşaiblirsiniz.

İsterseniz iki videoyu aşağıda da izleyebilirsiniz.


 

One comment

  1. solognac kelime anlamı yokmuymuş ya? bende kesin fransızcada bi anlamı vardır diyodum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir