solognac-sika-130-grip-av-kamp-bushcraft-bicagi

Solognac Sika 130 Grip Av, Kamp, Bushcraft Bıçağı İncelemesi

İyi bir av, kamp, bushcraft bıçağı bu uğraşların olmazsa olmazı, kampçının en sık başvurduğu aletlerden biri ve genelde kamp boyunca yanından ayırmadığı biricik nesnedir. Bu nedenle kamp bıçağı güvenilir olmalı, üreticinin vaat ettiği veya garanti verdiği sınırlar içinde kalan kullanımlara sonuna kadar dayanmalıdır.

Yazının sonundaki videoları izleyerek de Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İyi bir av, kamp, bushcraft bıçağının fiyatı da düşünüldüğünde ürün incelemeleri kullanıcıların hayal kırıklığına uğramasını önlemede önemli rol oynamaktadır. İşte bu nedenle SEO’ya oynayıp sözcük sayısını şişirmek için lafı uzatmadan Solognac Sika 130 Grip av bıçağını incelemeye geçelim.

Solognac Sika 130 Grip Av, Kamp, Bushcraft Bıçağının Boyutları

 • Toplam Uzunluk: 25.5 cm
 • Namlu Uzunluğu: 12.5 cm
 • Kabza Uzunluğu :13 cm
 • Sırt Kalınlığı: 4 mm
 • Yanak Uzunluğu: 3.1 cm
 • Ağırlık: 234 g
 • Balçak: Var
 • Kuyruk: Tam tam kuyruk
 • Namlu Üstü Parmak Boşluğu: Var
 • Çelik: 5Cr15 Mov (Paslanmaz)
 • Kılıf: Sıkı dokuma naylon kılıf. Çıt çıtlı. Dikey ve yatay askılık.

Solognac Sika 130 Grip Av, Kamp, Bushcraft Bıçağı Genel Özellikler

Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı oldukça sağlam ve basit tasarımlı bir bıçak. Bıçağın en çok öne çıkan özellikleri ağırlığı ve sırt kalınlığı olsa gerek. 4 mm sırt kalınlığıyla Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı çoğu paladan bile daha kalın bir namluya sahip.

Sağlam yapısı ve namluyla kabza arasında hiçbir birleşim ve eklem olmaması sayesinde batonlama gibi işlerin üstesinden kolayca geliyor. Gerek sırt kalınlığı ve gerekse üretildiği çeliğin özelliklerinden dolayı Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağının namlusu neredeyse hiç esnemiyor. Bu özellik batonlama gibi işlerde daha yüksek verim almanızı sağlıyor.

Bıçağın kabzası, kuyruğun iki yanına kauçuk malzeme tutturularak üretilmiş. Namlu 3 adet çift kafalı vida ve muhtemelen epoksiyle tutturulmuş. Herhangi bir oynama ve zaaf belirtisi yok. İnsanî şartlarda bıçağın kabzasını yerinden oynatmak pek mümkün gözükmüyor. Ayrıca kabzada bir de bağ geçirmek için oyuk var. Paraşüt ipi veya benzeri birr bağ kullanarak bu sayede bileğinize asabilirsiniz.

Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağının son derece basit ve sade tasarımı uçta da kendini gösteriyor. Damla biçimli (drop point) olan uç oldukça küt tutularak saplama veya zorlama anlarında kırılma ihtimali azaltılmış.

Bıçağın, kalın dokumalı naylondan üretilen kılıfı da oldukça sağlam. Bıçağın kılıfa içten zarar vermesini önlemek için namlu yatağı plastikle güçlendirilmiş. Ayrıca 2 adet kör perçinle de desteklenmiş. Çıt çıtlı bir bağ da bıçağı kullanılmadığı anlarda yerinde tutmak üzere eklenmiş.

Hem yatay hem dikey kayış askıları olması kılıfın kullanışlılığını da arttırıyor. Naylondan üretildiğinden dolayı kılıfın nem tutarak bıçağı paslandırma ihtimali de son derece düşük.

Solognac Sika 130 Grip Av, Kamp, Bushcraft Bıçağı Değerlendirme

Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı fiyat performans oranı son derece yüksek bir bıçak. Fiyatlar sabit kalmadığı için burada rakam belirtmiyoruz. Bundan daha ucuza, hatta 20, 30₺ gibi fiyatlara bile satılan av bıçakları bulabilirsiniz elbet. Ancak böyle bir bıçağa bel bağlamayı göze alıyorsanız, ucuz etin yahnisinden ne olacağını dağ başında keşfetme riskini de göze alıyorsunuz demektir.

Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı son derece az ilgi isteyen bir bıçak. Kullanamdığınız zamanlarda bile herhangi bir bakım veya yağlama yapmanıza gerek yok. Üretimde kullanılan 5Cr15 Mov çeliğin pasa karşı direnci son derece yüksek. Üstelik görece kolay bilenmesine rağmen oldukça iyi ağız tutuyor.

Tüm bu özellikleriyle Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağı dağda ve kampda bel bağlanabilecek, birçok işi kolaylıkla halledebilecek güvenilir bir bıçak. Sizi yarı yolda bırakma olasılığı da oldukça düşük.

Az bakım isteyen bu bıçağı tamir takımınıza da ekleyebilirsiniz. Sizi uğraştırmayacak, başınızı ağrıtmayacaktır.

Dipnot: Yazdığımız bu makale tamamen kişisel deneyime dayalı ve tarafsızdır. Solognac Sika 130 Grip av, kamp, bushcraft bıçağını üreten Decathlon firmasıyla herhangi bir bağlantımız ya da ticari bağımız yoktur.

Solognac Sika 130 Grip Kamp Bıçağı İncelemesi
Solognac Sika 130 Grip Kamp Bıçağı Deneme (Batonlama, Saplama)

One comment

 1. decathlon’un av bıçağı hakkında gördüğüm en ayrıntılı inceleme

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir