çakma ve orijinal cold steel pala

Türkiye’de Satılan Cold Steel Kukri Palalar Gerçek mi? Orijinal mi?

Cold Steel, Amerikan kökenli bir bıçak üreticisi. Oldukça ünlü ve talep edilen bir marka. Cold Steel’i meşhur eden hem ürün yelpazesinin genişliği hem ürünlerinin kalitesi hem de ürünlerini test etmek için yaptıkları gösterişli numaralar. Cold Steel markası bu numaraları bazen dublörlere, bazen dövüş sanatları ustalarına bazen de Steven Seagal gibi ünlülere yaptırıyor.

(Yazının sonunda videolar da bulunmaktadır.)

Marka, ürettiği ürünler ve reklam kampanyaları dikkat çekici olunca, tüketiciler gibi korsan üreticilerin de ilgisi ve dikkati ister istemez bu markalara yöneliyor. Korsan üreticileri veya taklit ürün üreticileri bu markaların ilgi gören ürünlerinin taklitlerini üretip piyasaya sürerek onların sırtından para kazanmaya girişiyorlar.

Bu ürünlerden biri de Cold Steel Kukri pala. Cold Steel’in kukri palası, kukri biçimli palalar arasında oldukça bilinen bir pala. Üstelik Cold Steel’in ürettiği tek kukri şekilli pala da değil. Bu markanın ürettiği royal kukri, warrior kukri gibi birkaç kukri pala modeli daha var; ancak survival ya da kamp bıçağı olarak kullanılmak üzere tasarlanan standart Cold Steel kukri pala, bunlar arasında en çok tutulan model.

Türkiye’de de bu palayı sattığını iddia eden birçok satıcı var. İnternette kısa bir araştırma yapacak olursanız en az yirmi otuz tane ayrı web sitesinde bu ürünü görmeniz mümkün olur. Fiyatlar da muhtemelen çok çeşitli olacaktır. 50₺’dan 300₺’ya kadar değişen bir yelpaze söz konusu.

Peki… bunlar gerçek mi? Şimdi sıra geldi bu sorunun yanıtına. Bu kısma geçerken belirtelim ki amacımız hiçbir satıcıyı itham etmek veya zan altında bırakmak değil. Bu ürünü satan herkesin sahtekâr olduğunu ve sahte ürün sattığını iddia etmek de değil. Bu ürünün orijinalini getirip satan varsa, yaptığımız araştırmaya rağmen bize denk gelmedi.

Öncelikle belirtmek gerekir; Cold Steel’in Türkiye’de resmî dağıtımcısı yok. Yani daha önce alışveriş yapıp güvendiğiniz, orijinal ürün getirtip sattığını bildiğiniz satıcılar varsa, kendi dürüstlüğü ve çalışma şekliyle güven kazanmış bu insanlara bel bağlamak durumundasınız. Neyse ki ülkemizde bu şekilde dürüstçe iş yapan insanlar da var. Yazıyı okuduğunuzda veya yazının sonundaki videoyu izlediğinizde bunları kastetmediğimizi anlayacaksınız. Cold Steel kukri palanın sahtesini gerçeğinden ayırt etmeyi öğrendiğinizde de hangi ürünleri kastettiğimizi anlayabileceksiniz.

Gelelim Cold Steel kukri palanın çakmasının incelenmesine. Öncelikle Ölçüleri vererek başlayalım. Böylece aradaki farklar çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

 

Orijinal Cold Steel Kukri Pala Çakma (Sahte) Cold Steel Kukri Pala
Ağırlık 453,5 gram 525 gram
Sırt kalınlığı 2,8 mm 3+ mm
Toplam uzunluk 45,72 cm 43 cm
Malzeme 1055 karbon çelik ?

Bilgiler Cold Steel’in resmî internet sitesinden alınmıştır. Ürünün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi Cold Steel’İn kendi ürettiği ürünle ilgili olarak verdiği ölçülerle, bizim satın aldığımız ürünün özellikleri arasında ciddi farklar var. Bu vesileyle belirtelim ki Bu ürünü bize satan satıcının, ürünün orijinal olduğu gibi bir iddiası yok. Kendisine sorduğumuzda bize ürünün, orijinal Cold Steel kukri pala olmadığını düşündüğünü söyledi.

Ürünün kullanımına; yani çakma Cold Stell kukri pala incelemesine gelirsek; pala korsan olduğu için hangi tür çelikten üretildiğinden emin olmanın bir yolu yok. Orijinal Cold Steel kukri palalar 1055 karbon çelikten üretilir. Bu çelik cinsi pala gibi kütleli ve uzun bıçak türlerinde sık ve yaygın olarak kullanılan bir çeliktir; çünkü maliyeti azdır, darbelerin yarattığı titreşimlere karşı dayanıklıdır. Bu sayede çalışma sırasında kırılma ihtimali de azalmış olur.

İyi dövülmüş ve usulüne göre tavlanmış 1055 karbon çelikten yapılmış palalar oldukça kolay bilenir ve ortalama bir ağız tutma becerisine sahiptir. Bizdeki pala ise oldukça yumuşak bir çelik. Kolay köreliyor ve iyi bir keskinliğe ulaştırmak oldukça zor oluyor. Bıçağın sertliğini anlamak için bıçağın sırtını bir şişenin ağzına vurarak deneyebilirsiniz. Çeliğin sertliğini anlamak için yapılan kolay bir deneme olan bu yöntemi herkes uygulayabilir. Cam, sertlik derecesi çok yüksek olan bir nesnedir. Eğilip bükülmez ya da ezilmez. Darbe aldığında ya kırılır ya da etkilenmez.

İçecek şişelerinin ağzı çapaklanma ve çentiklenme yapmasın diye daha kalın ve yuvarlatılmış şekilde üretilir. Bu da bu kısımların oldukça sağlam olmasını sağlar. Palanın sırtını, bu kısma makul bir sertlikle vurduğunuzda, eğer palaya da şişeye de bir şey olmuyorsa palanızın belirli bir sertliğin üzerinde olduğunu varsayabilirsiniz. Vuruş hızınızı arttırdıkça, sonunda ya palada “dent” denen göçükler oluşmaya başlayacak ya da şişe kırılacaktır. Makul bir hızda yapılan vuruşlarda palada göçüklenme oluyorsa bilin ki palanızın üretildiği çelik, yumuşak bir çeliktir. Biz makul hızlarda birkaç vuruş yaptık ve neredeyse her vuruşta palada göçüklenme oldu.

Gel gelelim palanın iyi özellikleri olup olmadığı sorusuna. Bu palanın iyi denebilecek biz özelliği varsa o da kaplamasıdır. Bıçağın yüzeyi oldukça pürüzlü olduğu için olsa gerek, teflon kaplama bıçağa çok iyi tutunuyor. Ancak bıçağın yanak yüzeylerinin pürüzlü olması, sürtünmeyi arttırarak, kesme biçme gibi işleri oldukça yorucu hâle getiriyor.

Gelelim çakma Cold Steel kukri palanın en kolay ayırt edilebilen özelliğine: Kılıf… Orijinal Cold steel kukri palaların Cor-Ex denen bir malzemeden yapılma. Bir çeşit naylon olan bu malzemeden yapılan kılıf oldukça sağlam. Kılıf kapalı perçinlerle iyice sağlamlaştırılmış, Kılıfın uç kısmında bıçağın, kedi kılıfın kesmesin diye eklenmiş ve sağlamlığı arttıran bir de başlık var.

Bu saydığımız özelliklerin hiçbiri, bizim aldığımız ürünün kılıfında yok. Çakma Cold Steel palanın kılıfı iki katman üst üste olarak dikilmiş yapay deriden yapılma. Buna rağmen kılıf hiç sağlam değil ve güven vermiyor. Çok az kullanmış olmamıza rağmen bizim palamızdaki bıçağı sabitleyen kayış kopmaya başladı bile. Bunun yanında kılıf, bıçağın düşmesini önlemekten bile aciz. Kemer kayışı da bir o kadar dayanıksız.

Bıçağın sapı, orijinal Cold Steel kukri palanın aslına uygun mu üretilmiş bilmiyorum, ancak kalıp kesimindeki işçilik özensiz. Ayrıca sert malzemeden yapılmış olan kabza, çalışma sırasında darbenin büyük kısmını elinize iletiyor. Bu da bu aletle çalışmayı yorucu bir iş hâline getirebiliyor.

Orijinal ve çakma (sahte) Cold Steel Kukri Palalar Nasıl Ayırt Edilir?

Eğer internetten alışveriş yapacaksanız, bu palanın orijinaliyle sahtesini ayırt etmenin en kolay yolu, kılıfı. Kılıf, anlattığımız gibi değilse bunu hemen anlayabilirsiniz. Tabii eğer biri insanları kazıklamayı aklına koymuş, bu yüzden de size orijinal resimleri gösterip ürünün sahtesini yollarsa yapacak bir şey yok.

Cold Steel Kukri Pala İyi mi? Alınır mı?

Eğer sırf bulunsun, koleksiyonunuzda yer bulsun diye veya bağ, bahçe tarla gibi yerlerde hor kullanmak üzere bir pala alıyorsanız çakma Cold Steel kukri palayı alabilirsiniz. Kampta kullanmak üzere ucuz bir kamp bıçağı istiyorsanız da alınıp denenebilir. Ancak uzun süreli kamplarda, bileği taşına erişiminiz olmayan yerlerde veya bir hayatta kalma senaryosunda güvenilip bel bağlanacak bir pala değil. Eğer sahte Cold Steel palalardan birini almaya niyetlenirseniz; size tavsiyemiz, bulabildiğiniz en ucuz seçeneği almak. Çünkü görünen o ki çakma Cold Steel kukri palaların hepsi aynı kaynaktan geliyor. Dolayısıyla kalite açısından birbirlerinden pek farklı olmayacaklardır. Eğer illaki orijinal Cold Steel kukri pala alacaksanız, saydığımız ayırıcı özelliklere dikkat etmenizde ve güven veren, dürüst bir satıcıdan alışveriş yapmanızda fayda var.

 

Cold Steel kukri palayı incelediğimiz videoyu ve Cold Steel tarafından yapılan testleri videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir