Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

 

Boy kilo indeksi olarak da bilinen beden kitle indeksi ya da vücut kitle indeksi, bir insanın, sağlıklı sayılabilecek kilo aralığının ne olduğunu yani ideal kilosunu bulmak için kullanılır.

Beden kitle endeksi sayesinde ideal kilo hesaplanarak diyet kilo verme kilo alma gibi hedefler ve bunların ne kadarlık zamanlara yayılacağı daha doğru hesaplanır. Böylece kilo denetimiyle ilgili net ve ölçülebilir hedefler konmuş olur. Beslenme uzmanlarının, diyetisyenlerin ve diğer doktorların sıkça başvurduğu bir yöntemdir.

Elbette ki boy kilo endeksi de bazı kabul ve varsayımlar yapılarak oluşturulmuştur. Bunlardan biri de herkesin standart bir bünyesi ve beden yapısı olduğudur. Ancak bu kanı yanlıştır. Herkesin bünyesi aynı olmadığı gibi kas yağ ve. Yüzdeleri de aynı olmayacaktır. Bu nedenle de basit bir algoritmayla her insanın boy kilo oranı hesaplanamaz. Ancak yapılabilecek tüm olumsuz eleştiriler rağmen kilo kontrolüyle ilgili çabalayan veya bu yönde adımlar atanlara makul ve mantıklı bir fikir vermesi sebebiyje, boy kilo hâlâ önemini korumaktadır.

Vücut kitle indeski hesaplayıcının kullanımı çok basittir. İdeal kilo hesabı yani sağlıklı vicut kitle indeksi 20-25 arasındaki değerlerdir. 20’nin altı aşırı zayıf olarak değerlendirilirken 25’in üstü obez olarak kabul edilmektedir. Vicut kitle indeksi hesaplacınını üst kutucuğuna bu aralık içinde hangi değere kabuşmak istediğinizi, alttaki kutucuğa da boyunuzu girin ve “submit” düğmesine basın. Böylece ideal kilonuzun ne olduğunu göreceksiniz. Yani beden kitle indeksi hesaplayıcı hem bir ideal kilo hesaplayıcı gibi hem de vicut kitle indeksi hesaplayıcı gibi çalışmaktadır.