yurt disindan caki bicak pala satin alip gumrukten gecirmek

Yurt Dışından Çakı, Bıçak ve Pala Getirtmek ve Gümrükten Geçirmek

 

Yurt dışından çakı, bıçak veya pala getirtmeyi planlıyorsanız uymanız gereken bazı prosedürler var. Bu yazımızda yurt dışından çakı, bıçak ya da pala satın Türkiye’ye getirtmeyi planlayanların izlemesi gereken yolları anlatacağız.

Öncelikle bu işin şakası olmadığını anlamanızda fayda var; çünkü bu konuyu düzenleyen yasa, bu tür aletlerin ülkeye sokulmasına teşebbüs edilmesini dahi suç olarak niteliyor. Dolayısıyla yurt dışında sipariş ettiğiniz çakı, bıçak veya palanın gümrükte açığa çıkması bile hukuki açıdan sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bu konuya yazının sonlarında değineceğiz. Çakı, bıçak ve pala gibi delici, kesici aletlerin üretimi, taşınması, satılması ve ülkeye sokulmasıyla ilgili yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Türkiye’de Bıçak Taşımakla İlgili Mevzuat

 

Öncelikle ufak bir hatırlatma yapalım: Saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş her türlü kesici ve delici aletin ülkeye sokulması ve hatta sokulmasına teşebbüs edilmesi dahi yasa dışıdır ve hukuki yaptırımı (cezası) vardır. Yasak olan kesici ve delici aletler arasında kelebek bıçak, sustalı, otomatik açılma mekanizması olan her türlü bıçak ve delici alet, sallama, hançer, süngü, gizleme tertibatı olan baston için bıçak benzeri bıçaklar sayılabilir.

Şimdi gelelim yurt dışından çakı, bıçak veya pala sokmak için kullanılabilecek olası tüm yöntemlere ve bunların incelenmesine.

Yurt Dışından Çakı, Bıçak veya Pala Getirtmenin Yasal Yolu (Prosedürü)

Öncelikle söyleyelim; yurt dışından alışveriş yapacağınız internet sitelerinin çoğu Türkiye’ye gönderim yapmaz. Gönderimi yapanlar da sitelerinde gümrükle ve diğer konularla ilgili yasal sorumluluğu, doğal olarak, size yükler. Yani onlar gönderimi yapar, ancak gümrükten geçip geçmemesi veya bununla ilgili hakkınızda hukuki işlem başlatılması onları bağlamaz. Özetle; siparişi verebildiniz diye gümrükten geçeceğini düşünmeyin.

Siparişinizi verdikten ve gönderim yapıldıktan sonra gümrükte iki olasılık vardır. Türkiye gümrüklerinde genelde sistematik tam kontrol uygulanmaz. Gelen kutunun boyutlarına, ağırlığına veya üzerindeki fatura tutarına göre, paketler açılarak denetime tabi tutulabilir de, tutulmayabilir de. Yani çoğu zaman işiniz şansa kalır.

Yurt dışından kesici, delici alet satın alırken gümrükte denetime takılmama şansını arttırmanın en iyi yolu; boyutları görece ufak bir çakı veya bıçak satın almak ve yurt dışından satın aldığınız çakı veya bıçağın fiyatının, vergiye tabi sınırın altında kaldığından emin olmaktır. Zaten bu kıstaslara uyan bir sipariş verdiğinizde paketiniz denetime takılsa bile sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Çünkü bıçağınızın boyutlarının, asayiş yönetmeliklerinde izin verilen sınırlar içinde olma ihtimali yüksektir. Fiyat da vergi sınırının altındaysa, zaten devletin izin verdiği yasal çerçevenin içinde hareket ediyorsunuz demektir.

Diyelim ki yurt dışından gelen paketiniz gümrükte denetime takıldı ve açıldı; içinde çakı veya bıçak olduğu belirendi. Size posta yoluyla bir çağrı gelecek ve gümrükte bekleyen bir paketiniz olduğu bildirilecek. Gümrüğe gittiğinizde muhtemelen paketi size vermeyecekler. Paketin içinde kesici, delici alet olduğu için emniyet müdürlüğünden bir kâğıt almanız gerekecek. Bu kâğıdın adı, “Genel güvenlik ve asayiş yönünden sakıncası yoktur.” belgesi.

Bu aşamada emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz, gümrükte bekleyen ürününüzü anlatıyorsunuz. Aldığınız ürünü yetkililerin inceleyebilmesi için; ürünü niteleyen fatura gibi bir belgeniz varsa beyanınızı bununla yapabilirsiniz. Yoksa aldığınız ürünü internetten ya da başka bir kaynağı kullanarak beyan edebilirsiniz. Bu belgeyi size vermeden önce sizin adli sicilinize bakılıyor. Ürünün saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş bir alet olup olmadığına karar veriliyor. Sizin de bu aleti ülkeye sokmaya çalışan kişi olarak, kötü niyetli olup olmadığınız konusunda karar veriliyor. Amacınızın bu aletle birine zarar vermek olmadığını, artık sizin amacınız neyse, koleksiyon, bahçe işleri, kamp, outdoor sporları, bushcraft gibi alanlarda bu aleti kullanmak niyetinde olduğunuzu açıklayıp, eğer uygun görülürse, belgenizi alıyorsunuz.

Bu noktada elbette ki beyan ettiğiniz ürün yönetmeliklerle kıyaslanıyor; ancak iş o an görüştüğünüz yetkilinin sizinle ilgili algısına, inisiyatifine ve yarattığınız izlenime bağlı. Oldukça sıkı, hatta biraz “potansiyel suçlu” muamelesi göreceğiniz bir sorguya çekilme sürecine de hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bu belgeyi almak için siparişinizin gümrüğe gelmiş ve denetime takılmış olmasına gerek yok. Bu nedenle bir sorunla karşılaşmamak ve gerçekten yasalara uyan, iyi niyetli bir vatandaş olduğunuzu göstermek için, siparişi vermeden önce bu belgeyi almak üzere harekete geçebilirsiniz. Böylece siparişinize el konup paranızın boşa gitmesi ihtimalinden de korunmuş olursunuz.

Bu belgeyi aldıktan sonra, eğer siparişiniz yasal vergilendirme sınırının altındaysa, siparişinizi gümrükten alıp çıkıyorsunuz. Eğer vergi sınırının altında değilse, gümrük yetkilileri ödemeniz gereken vergiyi hesaplıyor. Bu ödemeyi yapıp ürününüzü alıyorsunuz.

Yurt Dışından Çakı, Bıçak veya Pala Satın Alıp Havaalanından Geçirmek

Bu yöntemi bizzat deneyebilir ya da başka birinden talep edebilirsiniz. Öncelikle belirtelim; çıkış yapacağınız ülkedeki kurallar değişir. Bazı ülkeler, kabine sokmaya çalışmayıp uçak bagajına verdiğiniz sürece bu tür aletleri taşımanıza izin verir. Bazıları size bir belge imzalatır ve aleti bagaja vermenize izin verir. Ancak İngiltere gibi ülkelerde örneğin; bir palayla havaalanına girmeye çalışırsanız, ciddi sıkıntılar yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Diyelim ki çıkış yapılacak ülke buna izin verdi; Türkiye’ye geldiniz. Burada iki ihtimal var ya elinizi kolunuzu sallayarak çıkar gidersiniz ya da rastgele aramaya takılırsınız Bu noktadan sonra iş yine, kötü bir niyetiniz olmadığını kanıtlamaya kalır. Bu aşamada inisiyatif ve olayın gidişatı, bu tür ürünler hakkında bilgisi olan veya olmayan bir görevliye dert anlatmaktan ibaret olacağı için süreç hiç ummadığınız kadar lehinize ya da aleyhinize gelişebilir. Aleti üzerinizde tespit eden yetkili, alete el koyup sizi salmayı ya da yasayı uygulayıp hakkınızda tutanak tutarak hukuki süreci başlatmayı tercih edebilir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi bu aletleri ülkeye sokmaya teşebbüs etmek bile suçtur.

Benzer şekilde, bunu yapmasını bir tanıdığınızdan rica etmeniz de tanıdığınızın başının yasayla belaya girmesine sebep olabilecektir.

Yurt Dışından Alınan Çakı, Bıçak veya Palayı Kargoyla Yollatmak

Bu aletlerden birini alıp, yurt dışında bir adrese yollatıp, ardından da kendinize yönlendirmeyi de deneyebilirsiniz. Bu noktada kargoların çok daha sıkı denetlendiğini belirtmemizde fayda var. Kargo yoluyla yapılan biyolojik saldırı ve terör saldırısı tehdidi dünyanın gündemine geldiğinden beri neredeyse tüm ülkelerde durum böyle. Bizim ülkemizde de göndericinin kimlik numarasının alınması vs. gibi uygulamaların nedeni bu. Bu nedenle böyle bir ürünün kargo yoluyla kendinize göndertmeye teşebbüs ederseniz hem gönderenin hem de sizin başınızın belaya girme ihtimali oldukça yüksek.

Sonuç

Yurt dışından alınan çakı veya bıçaklar, boyutları aşırı büyük olmadığı ve outdoor, buscraft gibi amaçlar için üretilmiş oldukları sürece yönetmeliklere uygun şekilde ülkeye sokulmalarında bir engel yok. Tabii sicili temiz ve yasalara uyan bir vatandaş olduğunuzu varsayarsak. Burada görece daha sıkıntılı olan ürünler pala gibi daha büyük boyutlu aletler.

Yasalara uymanızı veya yasadaki ya da uygulamalardaki açıkları istismar etmemenizi elbette ki şiddetle tavsiye ediyoruz. Sistemin açıklarını kullanmaya çalışmak ya da doğrudan kuralları ihlal eden eylemlere girişmek yalnızca kişinin kötü niyetli olduğu izlenimini verir.

Belirttiğimiz gibi çakı veya bıçak alırken, fiyatlarından dolayı ya da sizin istediğiniz marka, modelin Türkiye’de olmamasından dolayı yurt dışından çakı, bıçak veya pala getirtmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun için önereceğimiz tek yol ilk başta belirttiğimiz yasal prosedürü kullanmak ve bu konuyla ilgili niyetinizi kolluk kuvvetlerine beyan ederek yasal süreci işletmenizdir.

Verilen diğer yöntemler, okuyucuları doğabilecek olumsuz sonuçlar hakkında bilgilendirmek ve yasalara uymaya teşvik etmek için anlatılmıştır. Yasalara aykırı her davranışınızın dağ-doğa sporlarıyla uğraşan veya zanaatı takdir ettiği için bu ürünleri edinmeye çalışan insanlara karşı ön yargı oluşturduğunu ve bu insanların işini zorlaştırdığını unutmayın.

Uyarı: Burada verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Burada okuduğunuz metin resmî bir kurum tarafından yayımlanmamıştır ve resmî belge niteliği taşımamaktadır. Okuyucu, kendi davranışlarından ve bunların doğuracağı sonuçlardan tamamen kendisi sorumludur.

20 comments

 1. bi kere bi arkadaşımın yurt dışından getirdiği büyük bıçağı gümrükçüler açmış üç beş bi çorba parası verip geçirdim diyo. yalanmı dorumu bilemem günahı boynuna

  1. Merhaba ben amazondan bir Japon sef bicagi almayi planliyorum. Gumrukten Gever mi acaba

 2. bıçak gümrükden geçermi sorusuna ilk defa bu kadar ayrıntılı yanıt vereni gördüm 🙂

  1. Merhaba,

   Ahşap işlerinde kullanılan kesici aletler örneğin iskarpela, rende ve testere de bu yasaklılar sınıfına girer mi?

   1. Merhaba;
    Yasaya göre kesici ve delici aletler herhangi bir zanaat ya da hobi için gerekli olan el aletleriyse bunların üretilmesinde, ithal eidlmesinde veya satın alınmasında herhangi bir yasak yoktur. Ancak yine de bunları da kötü niyete işaret edecek şekilde doğrudan üzerinizde taşımamanız gereklidir. Taşıma sırasında alet çantası, uygun bir muhafaza vs gibi donanımlar kullanılmalıdır. Yasayı ayrıntılı incelemek için şu yaızmıza göz atabilirsiniz: https://www.dogakackinlari.com/bicak-tasimak-suc-mu
    Şimdilik teknik bir sorun yaşadığımız için sayfayı açamayabilirsiniz. Fakat birkaç gün içinde düzelecektir.

     1. Selamlar;

      Makaleyi okuduysanız 3. paragraftaki

      “Öncelikle ufak bir hatırlatma yapalım: Saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş her türlü kesici ve delici aletin ülkeye sokulması ve hatta sokulmasına teşebbüs edilmesi dahi yasa dışıdır ve hukuki yaptırımı (cezası) vardır. Yasak olan kesici ve delici aletler arasında kelebek bıçak, sustalı, otomatik açılma mekanizması olan her türlü bıçak ve delici alet, sallama, hançer, süngü, gizleme tertibatı olan baston için bıçak benzeri bıçaklar sayılabilir.”

      ifadesini görmüş olmalısınız.

      Hobi için gerekli olan aletlerden kasıt: Devletin gözünde yasal ve makul olan hobiler olsa gerek. Avcılık, kampçılık, tahta oymacılığı, deri işçiliği vs gibi. Yasada açıkça ve alenen yasak olduğu belirtilen bir nesneyi ülkeye sokmaya veya sokturmaya çalışırken yakalanırsanız “kelebek sallama hobisi” ne kadar kabul görür bilemem.

 3. karambit almak istiyorum boyutu 19 cm ama türkiyede satışı yasak sanırım sıkıntı yaşar mıyım

  1. Ateşli silahlar ve bıçaklarla ilgili yasada saldırı ve/veya savunma amacıyla üretilmiş her türlü kesici ve delici aletin alınması, satılması, taşınması ve bulundurulması net bir şekilde yasaklanmıştır. Karambit de kamp, bushcraft veya av bıçağı değil savunma amaçlı üretilmiş bir bıçaktır. Dolayısıyla bu yasak kapsamına girer. Özetle kolluk kuvetleri ve yasa uygulayıcı kurumlarla sıkıntı yaşamanız olasılığı yüksektir.

 4. İlk kez böyle detaylı bir yazı görüyorum bu konu hakkında, teşekkür ederim.

  Koleksiyon amaçlı keskin olmayan bir japon kılıcı sipariş ettim, ama şimdi ciddi ciddi tırsmaya başladım. Siparişi vermeden önce emniyetin silah ve ruhsat birimine danıştım ve valiliğe veya gümrüğe danışmam gerektiğini söylediler. Ayrıca “ne yapacaksın”, “ne gerek var”, “Türkiye’de yok mu” gibi sorulara maruz kaldım memurlar tarafından. Ben de zaten gümrüğe danışmam gerekiyorsa, siparişi vereyim de gelince hallederim diye düşünüp verdim siparişi. Acaba başım belaya girer mi?

  Sonucu ve süreci de buraya yazacağım.

  1. Artık çoktan eyleme geçtiğinize göre bekleyip görmek dışında pek bir seçenek yok gibi. Bilmediğiniz adresi sorduğunuzda “Ne işin var orada?” diye sorulan bir memlekette yurt dışından samuray kılıcı getirtirken bu sorulara maruz kalmanız da kaçınılmaz. Olumsuz bir sonucu olmayacağını umarız.

 5. Türkiye tuhaf ülke. Piyasada her türlü çakı bulabilirsin. Kimse soru sormaz. Ama yurt dışından getirtmek deveye hendek atlatmak gibi. (Not: Sustalı bıçak taşımak, bulundurmak suç muş yasalara göre bilginiz olsun)

  1. Ülkede tuhaf uygulamalar olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir, ancak “çakı”ların yurt dışından getirtilmesinde çok büyük zorluklar yok. Hatta bunların hazır getirtilmişlerini internetten bile bulabilirsiniz. Opinel’den Gerber’e, CRKT’den Victorinox’a, Böker’den Spyderco’ya kadar birçok marka ve modeli bulabilirsiniz.

   Not: Hatırlatmanız için teşekkürler. Bahsettiğiniz konuya “Türkiye’de Bıçak taşımakla İlgili Mevzuat” yazımızda ayrıntılarıyla değinmiştik. Orada, ilgili yasanın 4. Maddesini de aktarmıştık. İlgili maddenin başlangıç kısmı şöyle: Madde 4 – (Değişik: 12/6/1979 – 2249/5 md.) Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala,kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapımı yasaktır.

   Madde 4 bunların üretimini yasaklarken Madde 5 de 4. Maddede zikredilen aletlerin taşınması ve bulundurulmasını yasaklamaktadır.

   Madde 5 – (Değişik: 12/6/1979 – 2249/6 md.) Yurda sokulması ve yapımı yasaklanan ve 4 ncü maddenin 1 nci fıkrası kapsamına giren bıçak ve aletlerin satılması, satın alınması, taşınması ve bulundurulması yasaktır.

   Daha ayrıntılı bilgi için bu makalemizi de okuyabilirsiniz.
   https://www.dogakackinlari.com/bicak-tasimak-suc-mu/

 6. Peki diyelim paladır çakıdır olmasın, duvara asmalık süs bıçağı olsun

  desenli karambit söylemeyi düşünüyorum duvara asmak için (toplam 118 euro) vergi miktarı ne olur ve nasıl bir prosedür değişikliği olursa nasıl olur?

  1. Öncelikle hatırlatalım ki kolluk kuvvetleri ve devlet otoriteleri adına karar verme veya yorum yapma gibi bir yetkimiz ya da niyetimiz yok.

   Karambit savunma/saldırı amacıyla üretilmiş bir bıçaktır. Yasak ürünler sınıfına girer. Dolayısıyla yasaya göre durumu tespit eden görevlinin hakkınızda adlî işlem başlatma yetkisi dahi vardır. Başlatır, başlatmaz… orasını biz bilemeyiz.

   Gümrük danışmanlığı hizmeti vermediğimiz için “vergi miktarı ne olur”u bir zahmet o işi yapanlara veya gümrük yetkililerine danışırsanız daha doğru bilgi edinebilirsiniz.

 7. Ben yurtdışından nunchaku getirmek istiyorum ama gümrükte takılır mı takılmaz mi bilmiyorum yardımcı olur musunuz nuncaku gümrükte takılır mı ?

 8. Çok emek vermişsiniz güzel bir makale hazırlamışsınız, teşekkürler. Elinizde örnek bir dilekçe var mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir