yürüyüş ayakkabısı

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yürüyüş için özel tasarlanmış bir ayakkabı fikri, koşu ayakkabısına kıyasla çok yeni bir kavramdır. Koşu ayakkabıları çok eski yıllardan beri var olsa da yürüyüş ayakkabıları seksenlerden sonra ortaya çıkmıştır. İyi bir yürüyüş ayakkabısı seçmek için dikkat edilmesi gereken basit birkaç nokta vardır. İyi bir yürüyüş ayakkabısı almaya karar verdiyseniz, bu noktaları da göz önünde bulundurarak olabilecek en iyi seçeneği bulmak mümkündür.

Yürüyüş ayakkabısında yastıklama nasıl olmalı?

İyi bir yürüyüş ayakkabısının yastıklaması, yani darbe emiciliği de iyi olmalıdır. Koşarken ve yürürken atılması gereken adım şekilleri birbirinden farklıdır. Yürürken yere önce topuklar basar, sonra ağırlığın, adımı atan ayağın üzerine yüklenmesiyle birlikte ayak tabanı yere tam basar ve ağırlık ayak tabanına yayılır. Koşudaki kadar sert olmasa da topuğun yere temas ettiği bu ilk anda topuk üzerinde baskı uygulanır. Bu nedenle yürüyüş ayakkabısı özellikle topuklarda iyi darbe emiciliğe sahip olmalıdır.

Yürüyüş ayakkabısında iç astar nasıl olmalı?

İyi bir yürüyüş ayakkabısnın iç astarı da biraz fazladan koruma sağlamalıdır. Bu sayede çorabınızın, uzun yürüyüşlerde ayağı yara etmesini önleyecektir.

Ayak Kemeri Desteği:

Ayak kemeri insan ayağının iç orta kısmındaki kemere denir. Bu kemer, tendon ve bağ dokuların (ligament) ayak tarak kemiklerini gererek bir yay oluşturması sayesinde olşur. Bu tendonlar ve bağlar yeterince gergin değilse düz tabanlık durumu ortaya çıkar. Düz tabanlık haricinde uzun yürüyüşlerde yoruldukça da bu kemer yere yakınlaşır ve yürüyüş biçimi bozulur. Bu nedenle iyi bir yürüyüş ayakkabısı bu yapıyı da desteklemelidir. Yani yaygın tabirle ortopedik olmalıdır.

Yürüyüş ayakkabısında parmak rahatlığının önemi

Her insanın ayak yapısı farklı olduğu gibi ayak parmaklarının yapısı da farklıdır. İyi bir yürüyüş ayakkabısı parmakları alttan ve üstten sıkıştırmamalı, parmakların doğal biçimini zorlamamalıdır. Parmaklar ayakkabının içinde rahatça hareket edebilir olmalıdır.

Yaz, kış ve yürüyüş ayakkabısında su geçirmezlik

İdeal olan yazlık ve kışlık olmak üzere  ayrı ayrı yürüyüş ayakkabıları olmasıdır. Ancak bu durum biraz masraflı olabilir. Bu durumda su geçirmeyen 4 mevsim bir ayakkabı tercih edilebilir ya da su geçirmemesine rağmen nefes alabilen bir malzeme olan Gore-Tex’le kaplanmış ayakkabılar tercih edilebilir. Ancak Gore-Tex ayakkabılar da yüksek fiyatlı olabilmektedir. Yazlık ayakkabılardaysa neredeyse hiçbir şey giyilmiyormuş gibi hissettirecek kadar havadar ayakkabılar mevcuttur. Eğer Gore-Tex kaplamalı ayakkabıların fiyatı bütçeyi zorluyorsa bunun muadili olan ürünler ve bunları kullanan markalar da bulunmaktadır. Bu muadil ürünler de oldukça iyi performans göstermektedir; bunlardan biri de tercih edilebilir.

Yürünecek Ortam

Şehirde asfalt veya parkta mı yürüneceği, trekking veya hiking mi yapılacağı da seçilecek ayakabının özelliklerini etkileyecektir. Ancak çoğu kişinin trekking veya hiking alanlarına erişimi veya buralara gidebilme sıklığı düşünüldüğünde asfalt veya betona uygun bir ayakkabı seçilmesi daha genel geçer bir tercih olabilir. Böyle bir ayakkabı ara sıra haftasonları gidilen trekking yürüyüşlerinde de günü kurtaracaktır.

Yürüyüş ayakkabısının boyu neye göre seçilir?

Ayakkabının boyutu, ayağı kavrayacak, destekleyecek kadar sıkı, ancak sıkıp rahatsız etmeyecek kadar bol olmalıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu bir iki saat yürüyüş yaptıktan sonra ya da bünün sonunda ayakkabı almaya gitmektir. Yürüyüş yaptıkça ayak şişer ve hem enine hem boyuna olduğundan büyük hâle gelir. Gün sonunda yapılacak bir alışveriş, ayak şiştiğinde kişiyi rahatsız edecek yanlış bir ayakkabı seçimi yapmaktan kurtarabilir. Seçilecek ayakkabı; ayakkabı giyilip ipleri bağlanıp ayak, ayakkabının en ucuna parmaklar tam temas edecek kadar itildiğinde işaret parmağının topuk kısmından içeri rahatça sığabileceği kadar boşluk bırakmalıdır.

Uygun boyutlu bir ayakkabı seçmenin bir diğer yolu da yokuş aşağı ve yukarı yürümek ve merdiven çıkmaktır. Bulunulan mağazanın içindeki eğimli bir alan ve merdivenler bu deney için kullanılabilir.

Uygun bir yürüyüş ayakkabısı kişiyi daha ilk giyişte gerek dururken gerekse yürürken kişiyi son derece rahat hissettirecektir. Yine de birden çok model ve numara denenmesi uygun modelin seçilmesinde faydalıdır. İlk denemede rahat hissettiren bir ayakkabı bulunsa da bir küçüğü, bir büyüğü ve gerekirse başka modeller de denenebilir.

One comment

Comments are closed.