spor-yaparken-dinlenen-adam

Zayıflama Yöntemleri

Kilonuzun fazla olduğunu düşünüp zayıflamak istediğiniz için zayıflama yöntemleri bulmak için arayışa mı girdiniz? Bu yazımızın size yardımı olacağını umuyoruz.

Zayıflama yöntemleri nedir veya zayıflamak için ne yapmalıyım, diye arkadaşlarınıza veya konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğünüz insanlara danıştığınızda bir sürü değişik yöntem duyacağınız kesin. Ama kesin olan bir şey daha var ki o da bu yöntemlerin çoğunun yanlış ve temelsiz olacağı.

Size öneride bulunan insanların niyetini sorgulamıyoruz tabii ki, ama kilo verme konusunda o kadar yoğun bir bilgi kirliliği var ki doğru bilgileri ayıklamak çok zor hâle geliyor. Bu yöntemlerin çoğu da tıbbî bir ihtiaycı olan kişiyi doktor yerine cinci hocaya göndermeye benziyor.

Ilık su içmekten, bol bol sirke içmeye, zeytinyağı yutmaktan, ne olduğu belli olmayan bitki çaylarına kadar birçok yanıltıcı ve hatta bazıları sağlık açısından tehlikeli öneri kulaktan kulağa yayılıyor. Oysaki zayıflamak çok basit bir matematik işidir. Eğer bir sağlık sorununuz ya da hormonsal bir bozukluğunuz yoksa da zayıflamanın formülü basittir: Yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla olmalıdır.

Bunu sağlamanın da iki temel yöntemi vardır, daha az yemek veya daha fazla hareket etmek. En ektili, verimli ve en kısa zamanda sonuç verense iki yöntemi birlikte kullanmaktır. Yani açlıktan kırılma noktasına gelene kadar diyet yapmak ya da ölümüne spor yapmak değil, yediklerinize biraz dikkat etmek ve biraz daha fazla hareket etmektir.

Bunun için işe günde kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu hesaplayarak başlayabilirsiniz. Çoğu erkek için ortalama değer 2000 kalori çoğu kadın içinse 1800 kaloridir. Yediğiniz yemekleri artı kalori, hareket ederek yaktığınız enerjiyi de eksi kalori gibi düşünün. Tüm hareketleri ve tüm yenilenleri topladığınızda çıkan rakan günlük ihtiyacınızın üzerindeyse kilo alır, bunun tam tersi durumda da kilo verirsiniz.

Abur cubur, şekerli gıdalar, tatlı ve can sıkıntısından yenen yemekleri azalttığınızda ve yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek gibi fırsatları değerlendirdiğinizde kilo vermeye başlarsınız. Elbette biz acilen düzenli spor yapmaya başlamanızı öneririz. Yalnızca kilo vermek için değil, sağlıklı olmak için de spora ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Yani özetle, zayıflama yöntemleri arasında en işe yarar olanı düzenli spor yapmak ve sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir