Fiskars Solid Kar Küreği 131417 (Araç Küreği) İnceleme Değerlendirme

Fiskars Solid Kar Küreği 131417 (Araç Küreği)

Kamp yapma alışkanlığınız varsa veya tedbirli olmak için aracınızda bir portatif kürek bulundurmak istiyorsanız ve sağlam bir araç küreği ya da kamp küreği arıyorsanız Fiskars araç kar küreğini inceleyip değerlendirdiğimiz bu yazımızı faydalı bulacaksınız.

Kamp küreği denen aletlere aşinaysanız muhtemelen portatif kürekleri çoktan denemişsinizdir. Denemediyseniz eğer ve ufak olsun hafif olsun, ucuz olsun diyerek bunlarda birini almayı planlıyorsanız hemen uyaralım: Yapmayın! Sözünü ettiğim portatif küreklerin birçok çeşit ve markasını denemiş biri olarak söyleyebilirim ki pişman olursunuz. Ama bunlardan bahsetmeden önce biraz Fiskars araç kar küreğinden bahsedelim.

Fiskars araç kar küreği toplam 80 cm uzunluğunda ve 19,5 cm kürek genişliğine sahip. 1400 gram ağırlığında. Çeliği oldukça kaliteli ve sağlam. Sap kısmı zaten boru profil olduğu için son derece dayanıklı. Bu küreğin sapını yamultmayı başarabilen olursa kendisini tebrik etmek isteriz.

Bu tip küreklerin en zayıf ya da en çabuk yıpranan bölümü genelde kürek bölümü olur. Fiskars solid kar küreğinin kürek bölümünde kullanılan çeliğin profil kalınlığı neredeyse 2 mm civarında. Tarlada, bağda bahçede de çalışmış biri olarak, buralarda kullanılan klasik, tahta saplı inşaat kürekleri arasında bile bu kadar kalın metal kullanılmış kürek görmedim. O küreklerin ne tür işlere dayandığı düşünülürse Fiskars araç küreğinin de nelere dayanacağını aşağı yukarı kestirebilirsiniz.

Fiskars araç kar küreğinin en zayıf noktası sapı. Bu çok doğal; çünkü sap plastikten. Zayıf nokta derken tabii ki küreğin diğer kısımlarına kıyasla zayıf olduğunu kastediyoruz. Tamamı çelik olan bir kürekte plastik bir parça elbette ki zayıf kalır. Bu yüzden kazma sırasında küreğe yüklenirken sapı zorlamamakta fayda var. Çok güç gerektiren işlerde plastik sap yerine çelik kısma yüklenerek sapı kırmaktan kaçınabilirsiniz.

Fiskars Solid Araç Kar Küreğini Hangi İşlerde Kullanabilirsiniz?

Ürünün adı yeterince açıklayıcı zaten; ama biz yine de bu konuya da değinelim. Sert kışlar geçiren bir bölgedeyseniz kara saplanan aracınızı kurtarmaya çalışırken son derece güvenebileceğiniz bir üründür. Kar veya buz gibi şeylerin bu küreği kırabileceğini veya ona hasar verebileceğini hayal etmek zor.

Ayrıca kampta ateş çukuru kazmak, çadır için zemin düzeltmek gibi işlerde son derece hızlı ve güvenilir. Bunun dışında, herhangi bir küreği ne için kullanıyorsanız bu küreği de o işler için gözünüz kapalı kullanabilirisniz.

Fiskars Solid Araç Kar Küreği ve Portatif Küreklerin Kıyaslaması

Portatif kürekler sırt çantanıza sığacak kadar ufak ve hafif olabilir; fakat yapabilecekleri işler de ancak boyları kadardır: Ufak. Size taşıma kolaylığı ve hafiflik dışında bir şey sunmazlar.

Fiskars Solid araç kar küreğiniyse her işe koşabilirsiniz.

Fiskars Solid Araç Kar Küreği Kullanmış Birinin İzlenimleri

Birçok farklı marka ve tasarıma sahip portatif küreği denedikten sonra canımdan bezip bu küreği almaya karar verdim. İnternette farklı platformlarda bu ürünü farklı fiyatlardan bulmak mümkün. Güvenilir bulduğum ve daha önce alışveriş yaptığım bir tedarikçiden ürünü satın aldım.

İlk gittiğim kampta da denedim. Normalde portatif kürek kullandığımda bir ateş çukuru kazmakla aşağı yukarı 20 – 25 dakika uğraşırken Fiskars Solid araç kar küreğiyle aynı işi 5 – 10 dakika gibi bir sürede yapabiliyorum. Üstelik portatif kürekle boyut ve biçim ayarlamak çok zorken Fiskars kürekle bu işler de çok daha kolay oluyor.

İnsan bu küreği temizlemenin portatif kürekleri temizlemekten daha zor olacağını düşünüyor; fakat tam aksine çamura, toprağa bulandıktan sonra bu küreği temizlemek portatif bir küreği temizlemekten çok daha kolay. Oynar parçası, tak-çıkarlı bir bölümü olmadığından yalnızca suya tutmanız yeterli.

Portatif veya katlanır kürekleri kullanırken mekanizmalarına çubuk ve boyu gibi parçalarına da toprak doluyor. İşiniz bittiğinde veya şehre dönerken bunların hepsi zorluğa sebep oluyor. Çamur aracınıza veya diğer eşyalarınıza bulaşıyor toprak dağılıyor. Oysaki bu küreği kullanıyorsanız tek yapmanız gereken küreğin kafasını bir poşetle sarıp bagaja atmak. Eve döndüğünüzde de suya tutup kolayca yıkayabilirsiniz.

Ben bu küreği satın alalı aylar oldu ve birçok kampta kullandım. Taşlı, köklü ve sert toprakta da oldukça zorladım ve defalarca da yıkadım. Küreğin boyası bile sadece uçlardan sıyrıldı. Hatta bırakın boyanın sıyrılmasını küreğin ürün etiketini bile daha tamamen çıkartamadım.

Fiskar Solid araç kar küreğinin fiyatı da oldukça makul. Tam rakam vermeyeceğim; fakat şöyle söyleyebilirim; her seferinde “Bu sefer sağlam çıkar mı?” diye umarak satın aldığım ve elimde kalan küreklerin toplam fiyatı bu küreğin fiyatından daha fazla.

Yani özetle: Bu küreği satın alabilir ve kırılır mı, elimde kalır mı, diye korkmadan, tepe tepe kullanabilirsiniz. Parasının hakkını kesinlikle veriyor.

 

NOT: Ürünü satan ya da üreten firmaların herhangi biriyle anlaşmamız veya bağlantımız yoktur. Yazı, bilgi verme amaçlı yazılmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir