maraton koşucuları

Ultra Maraton Nedir?

Ultra maraton dayanıklılık sporlarından biri olarak sınıflandırılan bir uzun mesafe koşusudur. 42,195 metreden uzun tüm koşular ultra maraton sayılabilir; ancak Uluslarası Atletizm Federasyonu (International Association of Athletics Federations – IAAF) 100 km’lik parkurları resmi olarak ultra maraton parkuru kabul etmektedir.

100 km dışında en yaygın ultra maraton uzunlukları 50 km, 50 mil ve 100 mildir. Yaygın olan bu mesafelerin dışında akıllara durgunluk verecek ultra maraton mesafeleri ve zamanları söz konusudur. 24 saat yarışları, birkaç günlük yarışlar ve bir 1000 mil (1600 km) koşuları da vardır. Bu yarışların bazılarında koşucuların, uyumadan ve durup dinlenmeden birkaç gün boyunca koşması gerekmektedir.

Ek olarak uzunluklarından dolayı bazı patika koşuları da (trail running) parkurların uzunluklarından dolayı ultra maraton sayılmaktadır. Ülkemizde bu özelliklere uyan dünyaca ünlü birkaç parkur bulunmaktadır ve bu parkurlar üzerinde ultra maratonlar düzenlenmektedir. Bu parkurlar:

İznik Ultra Maratonu

Likya Ultra Maratonu

TNF Kapadokya Ultra Maratonu

Runfire Kapadokya Ultra Maratonudur.