Pancarın Faydaları

Bir depo kök olan pancarın kalp-damar sisteminden, hormon dengesine, karaciğerden bağışıklık sistemine kadar pek çok organ ve sisteme faydası vardır. Üstüne üstlük kalorisi de oldukça düşüktür. Bu sayede kilo sorunlarıyla başa çıkmaya çalışanlar için çok güzel bir atıştırmalık alternatif olabilir. “Yine mi bitkisel atıştırmalık?!” diyenlere de sürpriz; pancar, patates cipsine karşın sağlıklı bir atıştırmalık olma yolunda hızla ilerliyor.

Pancarın 100 gramında yaklaşık 43 kalori varken patates için bu miktar yaklaşık 86 kalori civarındadır. Üstelik geleneksel hazırlanış şekilleriyle bu miktar daha da artabilir.

Pancar, ikincil metabolitler açısından da oldukça zengindir. Antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından da zengin olan pancar, besleyici bir gıdadır. Kolesterol içermez ve miligramlarla ölçülecek kadar az yağ içerir.

Pancarın içindeki siyanin adlı bir madde, karaciğerde antioksidan işlevi görür ve karaciğerin toksinlerden arınmasına ve kendini temizlemesine destek olur. Ayrıca siyaninin yağ depolanmasını da önlediği düşünülmektedir.

Pancar yemek, tansiyonu düşürmekte de etkili olur. İngiltere’de yapılan bir araştırmada, pancar tüketiminden sonra yüksek tansiyonda düşme görüldüğü ve bu etkinin 24 saate kadar sürdüğü tespit edilmiştir.

Pancarın vitamin içeriği de oldukça zengindir. B-kompleks vitaminlerden ve C vitamininden bol miktarda barındırır. Üstelik ıspanaktan bile daha fazla demir içerir. Temel Reis, ıspanak yerine pancar konservesi yeseydi, belki de Safinaz için hiç kavga etmesi gerekmeyebilirdi…

Pancar yemek, psikolojinize de iyi gelir. Şaka değil! Pancarın, bir mutluluk hormonu olan serotonin salgısını arttırdığı tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak pancar, bağışıklık sistemini de güçlendirmeye destek olur.

Atıştırmayı sevenlere sürpriz ise pancarın, patates cipsine karşı sağlıklı bir alternatif olarak gündeme gelmesi. Pancar, patatesle kıyaslandığında çok daha düşük kalorilidir. İçerdiği ikincil besinler sayesinde de boş kalori değildir. Fırında hazırlanan ve istenirse çok az miktarda yağla yapılan pancar cipsinin de kalorisinde çok artış olmaz. Cips sevenlere müjde…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir